Kurator vil have politi til at efterforske Jesper Øhlenschlæger for misbrug af Blockchain Nordic-penge

Kurator i konkursboet efter Blockchain Nordic mener, at stifter Jesper Øhlenschlæger har misbrugt selskabets midler til private formål.

Artikel top billede

Erhvervsmanden Jesper Øhlsenschlæger har angiveligt spenderes tusindvis af det nu krakkede Blockchain Nordics kroner på private formål.

Det mener kurator i konkursboet, advokat Jørgen Hauschildt, som nu ifølge Børsen vil have politiet til at gå ind i sagen.

Ifølge avisen drejer sig eksempelvis om indkøb af vin, restaurantbesøg, besøg på cocktailbarer samt afholdelse af ‘private reparationsudgifter på Jesper Øhlenschlægers hustrus ejendom, der ligger ved Himmerland Golf & Spa Resort,’ som det hedder.

Jesper Øhlenschlæger afviser overfor avisen beskyldningerne, som han betegner som ‘noget vrøvl.’

Han trak sig i sommer ud af Blockchain Nordic på grund af det, som han kaldte en shitstorm.

Det skete samtidig med, at Blockchain Nordic lukkede kontoren i Danmark og fyrede alle medarbejderne.

"Jeg er stolt over de resultater, vi har opnået de næsten seneste to år, men den seneste "shitstorm" i Danmark har påvirket mig personligt i et omfang, der bevirker, at jeg ikke ønsker at drive virksomhed, men koncentrere mig udelukkende om min foredrags- og konsulentvirksomhed. Og finde mere tid til min passion for polosporten," skrev Jesper Øhlenschlæger dengang i et brev til sine kunder.

Læs også: Dansker går konkurs med blockchain-selskab: Alle aktiver er blevet solgt fra.

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S