Spansk teleselskab vil bruge meget mindre Huawei i nyt 5G-netværk

Huawei kommer i fremtiden til at spille en markant mindre rolle hos det spanske teleselskab Telefonica. Men det sker udelukkende på baggrund af en teknisk vurdering, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Det spanske teleselskab Telefonica skruer markant ned for brugen af Huawei-udstyr, når selskabet skal opbygge sit nye 5G-netværk.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I løbet af de kommende år vil 5G-netværk blive udrullet over det meste af verden, og valget af leverandører til netværket er gået hen og blevet politisk kontroversiel.

Det sker efter, at Huawei er blevet ramt af mistanke om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske stat.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Beror på en teknisk vurdering

Telefonica slår dog fast ifølge Reuters fast, at selskabets valg af leverandør udelukkende beror på en teknisk vurdering.

Indtil nu har det spanske teleselskab udelukkede gjort brug af Huawei til sit 4G-netværk i Spanien og Tyskland, men senest i 2024 er det planen, at Huawei-udstyret skal være udfast.

Ifølge Telefonicas CTO Enrique Blanco er forklaringen, at selskabet af sikkerhedsårsager i fremtiden vil opbygge sit netværk ved hjælp af flere forskellige leverandører, men at Huaweis hardware ikke spiller så godt sammen med udstyr fra andre leverandører.

”Når kernen kommer fra en enkelt leverandør stiger risikoen for, at en enkelt fejl kan lægge hele netværket ned,” siger Enrique Blanco til Reuters.

Telefonica slår dog samtidig fast, at selskabet ikke har set nogen beviser, der støtter den amerikanske præsident Donald Trumps anklager om, at udstyr fra Huawei er usikkert.

”Vi har ingen beviser for, at der skulle findes bagdøre i udstyret. Det er noget, som vi overvåger hver eneste dag,” siger han.

Læs også: Den amerikanske ambassadør i Danmark angriber nordisk Huawei-chef: "Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job