Spansk teleselskab vil bruge meget mindre Huawei i nyt 5G-netværk

Huawei kommer i fremtiden til at spille en markant mindre rolle hos det spanske teleselskab Telefonica. Men det sker udelukkende på baggrund af en teknisk vurdering, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Det spanske teleselskab Telefonica skruer markant ned for brugen af Huawei-udstyr, når selskabet skal opbygge sit nye 5G-netværk.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I løbet af de kommende år vil 5G-netværk blive udrullet over det meste af verden, og valget af leverandører til netværket er gået hen og blevet politisk kontroversiel.

Det sker efter, at Huawei er blevet ramt af mistanke om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske stat.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Beror på en teknisk vurdering

Telefonica slår dog fast ifølge Reuters fast, at selskabets valg af leverandør udelukkende beror på en teknisk vurdering.

Indtil nu har det spanske teleselskab udelukkede gjort brug af Huawei til sit 4G-netværk i Spanien og Tyskland, men senest i 2024 er det planen, at Huawei-udstyret skal være udfast.

Ifølge Telefonicas CTO Enrique Blanco er forklaringen, at selskabet af sikkerhedsårsager i fremtiden vil opbygge sit netværk ved hjælp af flere forskellige leverandører, men at Huaweis hardware ikke spiller så godt sammen med udstyr fra andre leverandører.

”Når kernen kommer fra en enkelt leverandør stiger risikoen for, at en enkelt fejl kan lægge hele netværket ned,” siger Enrique Blanco til Reuters.

Telefonica slår dog samtidig fast, at selskabet ikke har set nogen beviser, der støtter den amerikanske præsident Donald Trumps anklager om, at udstyr fra Huawei er usikkert.

”Vi har ingen beviser for, at der skulle findes bagdøre i udstyret. Det er noget, som vi overvåger hver eneste dag,” siger han.

Læs også: Den amerikanske ambassadør i Danmark angriber nordisk Huawei-chef: "Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister"

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job