Spansk teleselskab vil bruge meget mindre Huawei i nyt 5G-netværk

Huawei kommer i fremtiden til at spille en markant mindre rolle hos det spanske teleselskab Telefonica. Men det sker udelukkende på baggrund af en teknisk vurdering, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Det spanske teleselskab Telefonica skruer markant ned for brugen af Huawei-udstyr, når selskabet skal opbygge sit nye 5G-netværk.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I løbet af de kommende år vil 5G-netværk blive udrullet over det meste af verden, og valget af leverandører til netværket er gået hen og blevet politisk kontroversiel.

Det sker efter, at Huawei er blevet ramt af mistanke om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske stat.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Beror på en teknisk vurdering

Telefonica slår dog fast ifølge Reuters fast, at selskabets valg af leverandør udelukkende beror på en teknisk vurdering.

Indtil nu har det spanske teleselskab udelukkede gjort brug af Huawei til sit 4G-netværk i Spanien og Tyskland, men senest i 2024 er det planen, at Huawei-udstyret skal være udfast.

Ifølge Telefonicas CTO Enrique Blanco er forklaringen, at selskabet af sikkerhedsårsager i fremtiden vil opbygge sit netværk ved hjælp af flere forskellige leverandører, men at Huaweis hardware ikke spiller så godt sammen med udstyr fra andre leverandører.

”Når kernen kommer fra en enkelt leverandør stiger risikoen for, at en enkelt fejl kan lægge hele netværket ned,” siger Enrique Blanco til Reuters.

Telefonica slår dog samtidig fast, at selskabet ikke har set nogen beviser, der støtter den amerikanske præsident Donald Trumps anklager om, at udstyr fra Huawei er usikkert.

”Vi har ingen beviser for, at der skulle findes bagdøre i udstyret. Det er noget, som vi overvåger hver eneste dag,” siger han.

Læs også: Den amerikanske ambassadør i Danmark angriber nordisk Huawei-chef: "Jeg forstår det, som at han arbejder for de kinesiske kommunister"

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job