Slut med tårnhøj vækst: Danske Universal Robots hårdt ramt af handelskrige, usikkerhed og afmatning

Væksten er i år stoppet hos Universal Robots, men til næste år forventer det fynske robotselskab at være tilbage på vækstsporet. Årene med vild vækst kan dog være forbi, lyder det fra selskabets topchef.

Artikel top billede

Universal Robots er netop kommet ind på en 9. plads i Computerworlds årlige vækstkomet opgørelse.

Men noget tyder på, at det fynske robotfirma i fremtiden må affinde sig med lavere vækstrater end hidtil.

For ifølge erhvervsmediet Finans er Universal Robots vækstrater i løbet af de seneste tre kvartaler faldet fra 16 procent til 10 procent og i det seneste kvartal til 0 procent.

Læs også: Fynsk firma er vokset med 345 procent: Her er de største danske it-kometer inden for industriel it

En del af forklaringen på den udeblevne vækst skyldes ifølge selskabets administrerende direktør Jürgen von Hollen blandt andet, at Universal Robots er blevet ramt af handelskrige, politisk usikkerhed og global afmatning på verdensplan.

Samtidig påpeger topchefen over for Finans, at Universal Robots er kommet op i en vægtklasse, der gør, at selskabet næppe vil være i stand til at nå fortidens vækstrater igen.

Han understreger dog samtidig, at han forventer at selskabet i løbet af de kommende år igen vil være tilbage på vækstsporet.

”Det er en smule frustrerende, men vi har ikke forspildt mulighederne. De er der stadigvæk. Derfor forventer vi at være tilbage i fulde omdrejninger i 2020,” siger Jürgen von Hollen til Finans.

Læs også: I 2008 ramte Universal Robot bunden af pengekassen: I dag har virksomheden indledt et fynsk vækstmirakel

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S