Apple arbejder på ny vild satellit-plan: Kan gøre teleselskaberne overflødige om få år

En ny satellit-teknologi, som Apple arbejder på, kan blive en potentiel bombe under teleindustrien.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple har samlet et team af ingeniører, der arbejder på at udvikle en satellit-teknologi, der vil det gøre muligt at overføre data og internettjenester direkte til din telefon uden om traditionelle telenetværk.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Teknologien vil potentielt set gøre det muligt for Apple at gøre sig uafhængig af de magtfulde mobilselskaber.

Bloomberg påpeger dog, at teknologien også kan bruges i andre sammenhænge. Eksempelvis vil den også kunne anvendes til at forbedre lokationsfunktionen i Apples Kortjenesten og andre apps.

Skal være klar om fem år

Ifølge Bloomberg er det Apples mål, at teknologien i løbet af femårig periode skal være klar til at blive taget i brug.

Bloomberg understreger, at projektet stadigvæk befinder sig i sin tidlige fase og derfor stadigvæk kan blive skrottet.

I øjeblikket er det derfor også blot et lille team på omkring 12 ingeniører med speciale inden for blandt andet rumfart, satellitteknologi, og antennedesign, der arbejder på projektet.

Det ventes, at Apple vil udvide staben, hvis projektet skrider frem som planlagt.

De to ingeniører Michael Tela og John Fenwick, der tidligere har stået i spidsen for selskabet Skybog Imaging, som blev solgt til Google i 2014.

Hos Google har de ifølge Bloomberg stået i spidsen for selskabet sattelit og rumftsinitiativer, men i 2017 forlod de søgegiganten til fordel for Apple.

Læs også:

Elon Musks rum-selskab sender 60 bredbånds-satellitter i kredsløb: Forude venter opsendelse af mere end 1.000 satellitter

Små satellitter på tærsklen til gennembrud

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S