Uber-stifter er på vej ud af firmaet: Har solgt sine aktier for milliarder

Travis Kalanick, den ene Uber-stifter, er på vej ud af selskabet. Han har sagt nej til en bestyrelsespost og solgt næsten alle sine aktier, der har forgyldt ham med flere milliarder kroner.

Artikel top billede

Kørselstjenesten Uber siger nu farvel til en af selskabets tre stiftere.

Juledag meddelte selskabet, at Travis Kalanick forlader sin bestyrelsespost den 31. december 2019.

Det skriver mediet Cnet.

Derved kappes de sidste formelle bånd til selskabet, som han har været med til at forme siden begyndelsen i 2009.

Han har desuden været topchef i selskabet fra 2010 til 2017. Til sidst måtte han træde ud af stillingen, da presset fra investorerne voksede yderligere.

Det var fem af Ubers største investorer, der var utilfredse med direktørens mediedækning, der bød på en række skandaler.

Læs også: Tysk domstol forbyder Uber i Tyskland

Siden start november har Travis Kalanick solgt ud af sine aktier i selskabet, hvilket den amerikanske presse har fulgt tæt.

Mediet skriver, at han over de seneste syv uger har solgt omkring 95 procent af sine aktier til en værdi af 2,5 milliarder dollar - eller hvad der svarer til 17 milliarder kroner.

Travis Kalanick påbegyndte aktie-salget i november efter 'lockdown'-perioden, der betyder, at man ikke kan sælge sine aktier straks efter en børsnotering.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S