Uber-stifter er på vej ud af firmaet: Har solgt sine aktier for milliarder

Travis Kalanick, den ene Uber-stifter, er på vej ud af selskabet. Han har sagt nej til en bestyrelsespost og solgt næsten alle sine aktier, der har forgyldt ham med flere milliarder kroner.

Artikel top billede

Kørselstjenesten Uber siger nu farvel til en af selskabets tre stiftere.

Juledag meddelte selskabet, at Travis Kalanick forlader sin bestyrelsespost den 31. december 2019.

Det skriver mediet Cnet.

Derved kappes de sidste formelle bånd til selskabet, som han har været med til at forme siden begyndelsen i 2009.

Han har desuden været topchef i selskabet fra 2010 til 2017. Til sidst måtte han træde ud af stillingen, da presset fra investorerne voksede yderligere.

Det var fem af Ubers største investorer, der var utilfredse med direktørens mediedækning, der bød på en række skandaler.

Læs også: Tysk domstol forbyder Uber i Tyskland

Siden start november har Travis Kalanick solgt ud af sine aktier i selskabet, hvilket den amerikanske presse har fulgt tæt.

Mediet skriver, at han over de seneste syv uger har solgt omkring 95 procent af sine aktier til en værdi af 2,5 milliarder dollar - eller hvad der svarer til 17 milliarder kroner.

Travis Kalanick påbegyndte aktie-salget i november efter 'lockdown'-perioden, der betyder, at man ikke kan sælge sine aktier straks efter en børsnotering.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S