Uber-stifter er på vej ud af firmaet: Har solgt sine aktier for milliarder

Travis Kalanick, den ene Uber-stifter, er på vej ud af selskabet. Han har sagt nej til en bestyrelsespost og solgt næsten alle sine aktier, der har forgyldt ham med flere milliarder kroner.

Artikel top billede

Kørselstjenesten Uber siger nu farvel til en af selskabets tre stiftere.

Juledag meddelte selskabet, at Travis Kalanick forlader sin bestyrelsespost den 31. december 2019.

Det skriver mediet Cnet.

Derved kappes de sidste formelle bånd til selskabet, som han har været med til at forme siden begyndelsen i 2009.

Han har desuden været topchef i selskabet fra 2010 til 2017. Til sidst måtte han træde ud af stillingen, da presset fra investorerne voksede yderligere.

Det var fem af Ubers største investorer, der var utilfredse med direktørens mediedækning, der bød på en række skandaler.

Læs også: Tysk domstol forbyder Uber i Tyskland

Siden start november har Travis Kalanick solgt ud af sine aktier i selskabet, hvilket den amerikanske presse har fulgt tæt.

Mediet skriver, at han over de seneste syv uger har solgt omkring 95 procent af sine aktier til en værdi af 2,5 milliarder dollar - eller hvad der svarer til 17 milliarder kroner.

Travis Kalanick påbegyndte aktie-salget i november efter 'lockdown'-perioden, der betyder, at man ikke kan sælge sine aktier straks efter en børsnotering.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job