MobilePay opnår milepæl: Danskerne har overført mere end 100 milliarder kroner i 2019

Danskerne har i løbet af 2019 overført mere end 100 milliarder kroner over MobilePay, hvilket er rekordhøjt, oplyser selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Når kalenderen for første gang viser 2020, kan MobilePay kigge tilbage på et år, hvor danskerne overførte 102 milliarder kroner.

Det er første gang, at det danske selskab opnår en trecifret milliardomsætning i appen.

Det skriver MobilePay i en pressemeddelelse.

Ved selskabets begyndelse var MobilePay udelukkende en app til private overførsler, der blev udarbejdet af Danske Bank.

Selskabet står et helt andet sted i dag, hvor 39 procent af betalingerne sker som transaktioner til butikker og webshops.

Dette område er især med til at drive væksten, skriver selskabet. De betalte transaktioner steg med 60 procent gennem 2019.

Læs også: Nu begynder danskerne at betale med mobilen i butikkerne: Både Apple Pay og MobilePay vokser i Danmark

I dag er der omkring 140.000 butikker og webshops, der tilbyder MobilePay som betalingsløsning. Det er 20.000 flere butikker end året forinden.

"MobilePay er i dag et betalingsmiddel, som danskerne benytter i alle betalingssituationer. Løsningen er blevet en central del af Danmarks betalings-infrastruktur. Det forpligter. Vi er optaget af at fastholde brugervenlige løsninger, som samtidig er meget konkurrencedygtige på
pris for de erhvervsdrivende," skriver Torben Gamst, direktør for MobilePay Danmark, i meddelelsen.

Black Friday skabte rekord

Ved udgangen af december i år vil danskerne have foretaget mere end 330 millioner betalinger gennem MobilePay, skriver selskabet.

Det er en vækst på 50 millioner transaktioner sammenlignet med 2018.

De samlede overførsler udgør 102 milliarder kroner til sammen, hvilket er 18 milliarder kroner mere i året forinden.

Black Friday i november skabte en ny månedsrekord, hvor antallet af betalinger oversteg 31 millioner.

Det kan du læse mere om her: MobilePay stod for næsten halvdelen af netbetalingerne på black friday: Så vildt gik det for sig

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S