MobilePay opnår milepæl: Danskerne har overført mere end 100 milliarder kroner i 2019

Danskerne har i løbet af 2019 overført mere end 100 milliarder kroner over MobilePay, hvilket er rekordhøjt, oplyser selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Når kalenderen for første gang viser 2020, kan MobilePay kigge tilbage på et år, hvor danskerne overførte 102 milliarder kroner.

Det er første gang, at det danske selskab opnår en trecifret milliardomsætning i appen.

Det skriver MobilePay i en pressemeddelelse.

Ved selskabets begyndelse var MobilePay udelukkende en app til private overførsler, der blev udarbejdet af Danske Bank.

Selskabet står et helt andet sted i dag, hvor 39 procent af betalingerne sker som transaktioner til butikker og webshops.

Dette område er især med til at drive væksten, skriver selskabet. De betalte transaktioner steg med 60 procent gennem 2019.

Læs også: Nu begynder danskerne at betale med mobilen i butikkerne: Både Apple Pay og MobilePay vokser i Danmark

I dag er der omkring 140.000 butikker og webshops, der tilbyder MobilePay som betalingsløsning. Det er 20.000 flere butikker end året forinden.

"MobilePay er i dag et betalingsmiddel, som danskerne benytter i alle betalingssituationer. Løsningen er blevet en central del af Danmarks betalings-infrastruktur. Det forpligter. Vi er optaget af at fastholde brugervenlige løsninger, som samtidig er meget konkurrencedygtige på
pris for de erhvervsdrivende," skriver Torben Gamst, direktør for MobilePay Danmark, i meddelelsen.

Black Friday skabte rekord

Ved udgangen af december i år vil danskerne have foretaget mere end 330 millioner betalinger gennem MobilePay, skriver selskabet.

Det er en vækst på 50 millioner transaktioner sammenlignet med 2018.

De samlede overførsler udgør 102 milliarder kroner til sammen, hvilket er 18 milliarder kroner mere i året forinden.

Black Friday i november skabte en ny månedsrekord, hvor antallet af betalinger oversteg 31 millioner.

Det kan du læse mere om her: MobilePay stod for næsten halvdelen af netbetalingerne på black friday: Så vildt gik det for sig

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos