Professor langer ud efter Peter Warnøes udnævnelse af ny bestyrelse

Ledelse-professor leverer ‘kras kritik’ af Peter Warnøes handlinger, som han mener er i strid med tommelfingerreglerne for god selskabsledelse.

Artikel top billede

Ledelse-professor Anders Drejer fra Aalborg Universiter kommer med ‘kras kritik’ af Peter Warnøe og investeringsfonden Nordic Eye Management, efter Peter Warnøe har sammensat en ny bestyrelse, da den gamle bestyrelse trak sig i december.

I Børsen siger Anders Drejer, at udnævnelsen af den nye bestyrelse placerer Peter Warnøe i en dobbeltrolle.

Han vendte i december tilbage til fonden efter han havde været væk i tre måneder på orlov på grund af opstået ballade om en række lån, som han havde ydet sig selv via fonden.

Han har ifølge Børsen sammen med CEO Michael Tandrup stemmemajoriteten i Nordic Eye Management.

“Du sidder og kontrollerer dig selv. Det er selvfølgelig ikke hensigtsmæssigt. I det her tilfælde kunne man lige så godt lade være med at have en bestyrelse. En bestyrelse skal jo være et uafhængigt organ, som repræsenterer ejerne, og det gør de tydeligvis ikke her. De repræsenterer Warnøe,” siger Anders Drejer til avisen.

Den nye bestyrelse består af Peter Warnøe, Michael Tandrup samt Niklas Holck med sidstnævnte som formand.

Læs også:

Erhvervsstyrelsen melder Peter Warnøe til politiet for ulovlige metoder

Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Peter Warnøes problemer med bilag rammer Nordic Eye-aftale på 750 millioner kroner

Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Profiler forlader Peter Warnøes venturefond efter intern uro

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos