Professor langer ud efter Peter Warnøes udnævnelse af ny bestyrelse

Ledelse-professor leverer ‘kras kritik’ af Peter Warnøes handlinger, som han mener er i strid med tommelfingerreglerne for god selskabsledelse.

Artikel top billede

Ledelse-professor Anders Drejer fra Aalborg Universiter kommer med ‘kras kritik’ af Peter Warnøe og investeringsfonden Nordic Eye Management, efter Peter Warnøe har sammensat en ny bestyrelse, da den gamle bestyrelse trak sig i december.

I Børsen siger Anders Drejer, at udnævnelsen af den nye bestyrelse placerer Peter Warnøe i en dobbeltrolle.

Han vendte i december tilbage til fonden efter han havde været væk i tre måneder på orlov på grund af opstået ballade om en række lån, som han havde ydet sig selv via fonden.

Han har ifølge Børsen sammen med CEO Michael Tandrup stemmemajoriteten i Nordic Eye Management.

“Du sidder og kontrollerer dig selv. Det er selvfølgelig ikke hensigtsmæssigt. I det her tilfælde kunne man lige så godt lade være med at have en bestyrelse. En bestyrelse skal jo være et uafhængigt organ, som repræsenterer ejerne, og det gør de tydeligvis ikke her. De repræsenterer Warnøe,” siger Anders Drejer til avisen.

Den nye bestyrelse består af Peter Warnøe, Michael Tandrup samt Niklas Holck med sidstnævnte som formand.

Læs også:

Erhvervsstyrelsen melder Peter Warnøe til politiet for ulovlige metoder

Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Peter Warnøes problemer med bilag rammer Nordic Eye-aftale på 750 millioner kroner

Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Profiler forlader Peter Warnøes venturefond efter intern uro

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S