Professor langer ud efter Peter Warnøes udnævnelse af ny bestyrelse

Ledelse-professor leverer ‘kras kritik’ af Peter Warnøes handlinger, som han mener er i strid med tommelfingerreglerne for god selskabsledelse.

Artikel top billede

Ledelse-professor Anders Drejer fra Aalborg Universiter kommer med ‘kras kritik’ af Peter Warnøe og investeringsfonden Nordic Eye Management, efter Peter Warnøe har sammensat en ny bestyrelse, da den gamle bestyrelse trak sig i december.

I Børsen siger Anders Drejer, at udnævnelsen af den nye bestyrelse placerer Peter Warnøe i en dobbeltrolle.

Han vendte i december tilbage til fonden efter han havde været væk i tre måneder på orlov på grund af opstået ballade om en række lån, som han havde ydet sig selv via fonden.

Han har ifølge Børsen sammen med CEO Michael Tandrup stemmemajoriteten i Nordic Eye Management.

“Du sidder og kontrollerer dig selv. Det er selvfølgelig ikke hensigtsmæssigt. I det her tilfælde kunne man lige så godt lade være med at have en bestyrelse. En bestyrelse skal jo være et uafhængigt organ, som repræsenterer ejerne, og det gør de tydeligvis ikke her. De repræsenterer Warnøe,” siger Anders Drejer til avisen.

Den nye bestyrelse består af Peter Warnøe, Michael Tandrup samt Niklas Holck med sidstnævnte som formand.

Læs også:

Erhvervsstyrelsen melder Peter Warnøe til politiet for ulovlige metoder

Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Peter Warnøes problemer med bilag rammer Nordic Eye-aftale på 750 millioner kroner

Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Profiler forlader Peter Warnøes venturefond efter intern uro

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS