Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Tre store profiler forlader nu venturefonden Nordic Eye efter en magtkamp, der skulle have banet vejen for et comeback til Peter Warnøe.

Artikel top billede

Den danske investor og rigmand Lars Tvede, den tidligere TDC-topchef og nuværende bestyrelsesformand for SAS, Carstem Dilling, samt næstformand i PFA-Pension, Niels-Ulrik Mousten, trækker sig nu fra den danske venturefond Nordic Eye.

Det skriver Børsen.

Åreladningen i venturefonden kommer ifølge Børsen efter en magtkamp, der skulle have banet vejen for et comeback i fonden til Peter Warnøe, som sammen med Lars Tvede har været med til at stifte fonden.

Afsløret i ulovlige aktionærlån

Peter Warnøe tog dog i september orlov fra fonden efter, at det var blevet afsløret, at han i periode har foretaget ulovlige aktionærlån.

Efterfølgende blev han også politianmeldt og i november valgt han helt at forlade fonden.

Urolighederne i fonden nåede en foreløbig kulmination i sidste uge, da Lars Tvede i et interview med Børsen beskyldte Peter Warnøe for at have overført mere end en halv million kroner til sig selv.

Penge som Lars Tvede mener selv at have haft krav på.

Læs også: Lars Tvede beskylder Peter Warnøe for at have udbetalt Tvedes penge til sig selv

Comeback-planer fremgik af brev

Planerne om et comeback til Peter Warnøe fremgår af et brev fra Nordic Eyes fungerende direktør Michael Tandrup.

Af brevet, som Børsen er kommet i besiddelse af fremgår det, at Michael Tandrup skal fortsætte som direktør i en midlertidig periode, mens Peter Warnøe skal tildeles ansvaret med at udvikle fondens portefølje af investeringer.

Nordic Eyes bedste investering

I Nordic Eyes nuværende investeringsportefølje finder vi blandt andet den fynske robotvirksomhed Blue Ocean Robotics, dansk-amerikanske Airhelp og kryptoselskabet Coinify.

I et interview med Computerworld forklarede Lars Tvede dog for nylig, at fondens hidtil bedste investering har været int-sikkerhedselskabet Weblife.

"Vi investerede tre millioner dollar, og vi fik 20 millioner tilbage efter kun syv måneder. Den er svær at slå," sagde han til Computerworld.

Læs også:
Den danske rigmand Lars Tvede løfter sløret for sine investeringer: Sådan finder han de mest lovende it-selskaber

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S