Erhvervsstyrelsen melder Peter Warnøe til politiet for ulovlige metoder

Erhvervssstyrelsen anmelder it-rigmanden Peter Warnøe til politiet for at have optaget ulovlige lån.

Artikel top billede

It-rigmanden Peter Warnøe er blevet meldt til politiet af Erhvervsstyrelsen for ulovligt at låne penge ud til sig selv, skriver Børsen.

Peter Warnøe har været i vælten i den senere tid, efter at det er kommet frem, at han har ydet aktionærlån til sig selv for mindst 20 millioner kroner i sine private selskaber.

Det kan du læse mere om her:

Ifølge Børsen skylder han fortsat 10 millioner kroner til sit selskab Oyster Invest, og Erhvervsstyrelsen har pålagt ham ugebøder på 7.500 kroner for dette forhold.

Til avisen meddeler Erhvervsstyrelsen, at styrelsen for tiden går hårdere efter direktører og virksomhedsejere, der har optaget de ulovlige lån.

“Generelt kan jeg sige, at vi har øget vores kontrol af ulovlige kapitalejerlån markant, og at vi i de grovere sager skrider til politianmeldelse, også selvom det ulovlige lån bliver tilbagebetalt,” lyder det fra styrelsen til avisen.

Peter Warnøe skabte grundlaget for sin formue i 1990’erne med hardware-forhandleren Complet Data, som han sammen med makkeren Steen Louis Reinholdt solgte til Merkantil Data for et trecifret millionbeløb.

Merkantil Data blev senere en del af Ib Kunøes Topnordic, som i dag er blevet til Atea.

Peter Warnøe blev hårdt ramt af finanskrisen i 2008 og blev i 2010 sat under administration af bankerne, efter han i løbet af ganske få år havde tabt mere end 100 millioner kroner.

Hans Complet-kompagnon Steen Louis Reinholdt blev i 2013 erklæret konkurs i Sø- og Handelsretten.

Det kan du læse mere om her: Blev it-millionær i 90'erne - nu er han bankerot.

Læs også:

It-investor Peter Warnøe trækker sig som direktør efter afsløringer

It-investoren Peter Warnøe erkender ulovlige lån: "Det har været en måde at overleve på"

Peter Warnøes venturefond fik ulovligt millionlån på grund af en administrativ fejl

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse