Hillerød Kommune vedtager strategi: Siger nej til nye datacentre

Hillerød Kommune vedtager strategi om, at kommunen ikke vil sælge jord til datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Der har i en række danske kommuner været jubelstemning over, at nogle af verdens helt store tech-firmaer er gået i gang med at bygge store datacentre i dem.

Men sådan er det ikke i nordsjællandske Hillerød Kommune, hvor byrådet netop har vedtaget en en strategi om, at kommunen ikke vil sælge ledige kommunale byggegrunde til datacentre.

Ifølge Frederiksborg Amts Avis har kommunen truffet beslutningen, efter Invest in Denmark havde henvendt sig med en forespørgsel.

Invest in Denmark arbejder på at skaffe netop de store tech-firmaer til Danmark.

“Hillerød er blevet så attraktiv, at vi godt kan sige, hvad vi helst vil have af virksomheder. Vi vil gerne gå efter noget andet end datacentre, og holde fast i vores vision om virksomheder, som har med lifescience at gøre, når vi sælger erhvervsjord,” siger borgmester Kirsten Jensen (S) til avisen.

I de senere år har en række af de store techfirmaer opført datacentre i Danmark. Mest kendt er Apple i Foulum ved Viborg samt Facebook i Odense samt Google i Fredericia.

Til gengæld har Microsoft og AWS besluttet ikke at satse på Danmark som hjemsted for datacentre.

Læs også:

Torsdag formiddag tænder Facebook for sit store datacenter i Odense: Computerworld er med inden for i de hellige haller

It-giganterne har på få måneder skrottet to danske datacenterprojekter: "Danmark har ligget forrest i feltet, men nu ser vi, at vi godt kan blive overhalet”

Kæmpe reportage fra byen med de 105 datacentre: Kom med bag facaden hos leverandøren til AWS, Alibaba og Microsoft Azure

Endnu et datacenter på vej til Esbjerg - nordmænd vil bygge teknologi-neutralt datacenter på fem hektar grund

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg