Kæmpe reportage fra byen med de 105 datacentre: Kom med bag facaden hos leverandøren til AWS, Alibaba og Microsoft Azure

Frankfurt har det som danske politikere drømmer om: Massevis af datacentre. Computerworld har besøgt centeret hvor Amazon Web Services, Microsoft Azure, IBM, Oracle, Google, Salesforce og Tencent bor dør om dør. Se fotos og læs reportagen om den eksplosive datacenter-udvikling her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan et moderne datacenter ser ud bag facaden
  • Få indsigt i de trends, som præger udviklingen af datacenter herunder køling og strømforbrug
  • Hvorfor Frankfurt har tiltrukket mange datacentre på et relativt lille område
  • Indblik i sikkerhedssystemerne i et moderne datacenter
  • Lyt også til hele historien her i artiklen
3.158
16 min
Frankfurter Osthafen: Det er en af årets varmeste dage, da jeg ankommer til InterXions store datacenter-område i Frankfurt.

Hele 37 grader når termometeret at snige sig op på, mens jeg trasker rundt på de mange tusinde kvadratmeter og - ironisk nok - hører om hvordan de tusinder og atter tusinder af servere i hallerne omkring os, bliver kølet ned.

Årsagen til besøget er simpelt: År efter år stiger både virksomheder og privatpersoners behov for regnekraft til vores smarte funktioner og plads på vores digitale pulterkamre.

Men uanset om det er Alibaba, Amazon eller Microsoft Azure, der driver din tjeneste, så havner de data i et datacenter. Og datacentre har InterXion hele 13 af placeret langs Hanauer Landstraße i Frankfurt-bydelen Osthafen.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse