Kæmpe reportage fra byen med de 105 datacentre: Kom med bag facaden hos leverandøren til AWS, Alibaba og Microsoft Azure

Frankfurt har det som danske politikere drømmer om: Massevis af datacentre. Computerworld har besøgt centeret hvor Amazon Web Services, Microsoft Azure, IBM, Oracle, Google, Salesforce og Tencent bor dør om dør. Se fotos og læs reportagen om den eksplosive datacenter-udvikling her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan et moderne datacenter ser ud bag facaden
  • Få indsigt i de trends, som præger udviklingen af datacenter herunder køling og strømforbrug
  • Hvorfor Frankfurt har tiltrukket mange datacentre på et relativt lille område
  • Indblik i sikkerhedssystemerne i et moderne datacenter
  • Lyt også til hele historien her i artiklen
3.158
16 min
Frankfurter Osthafen: Det er en af årets varmeste dage, da jeg ankommer til InterXions store datacenter-område i Frankfurt.

Hele 37 grader når termometeret at snige sig op på, mens jeg trasker rundt på de mange tusinde kvadratmeter og - ironisk nok - hører om hvordan de tusinder og atter tusinder af servere i hallerne omkring os, bliver kølet ned.

Årsagen til besøget er simpelt: År efter år stiger både virksomheder og privatpersoners behov for regnekraft til vores smarte funktioner og plads på vores digitale pulterkamre.

Men uanset om det er Alibaba, Amazon eller Microsoft Azure, der driver din tjeneste, så havner de data i et datacenter. Og datacentre har InterXion hele 13 af placeret langs Hanauer Landstraße i Frankfurt-bydelen Osthafen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect