To år efter fyring: Apple indgår ny leveringsaftale med britisk chip-selskab

Apple og den britiske chip-gigant Imagination Technologies har indgået en ny aftale. Det sker efter, at Apple i 2017 ellers bekendtgjorde, at selskabet ville udvikle sine egne GPU'er, hvilket fik aktiekurs hos det britiske selskab til at styrtdykke.

Artikel top billede

Da Apple i 2017 overraskende meldte ud, at man ville droppe samarbejdet med den britiske chip-gigant Imagination Technologies og i stedet udvikle sine egne grafik-processorer (GPU'er), faldt aktiekursen hos Imagination Technologies med mere end 70 procent.

Apple stod på daværende tidspunkt for omkring halvdelen af omsætningen hos Imagination Technologies.

Men her to år efter den skæbnesvangre nyhed har de to selskaber nu indgået en ny aftale.

Det skriver Zdnet.

Intellektuel ejendom til gengæld for licensafgifter

Aftalens detaljer er ikke blevet offentliggjort, men i en kort udmelding fra Imagination Technologies lyder det, at der er indgået en aftale, "der giver Apple adgang til en bredere vifte af Imaginations intellektuelle ejendom til gengæld for licensafgifter."

Imagination Technologies har gennem adskillige år produceret GPU-chips til Apples iPhones, iPads og Apple Watch.

Da Apple i 2017 meddelte, at man ikke længere ville benytte sig af de britiske grafik-chips, blev der spekuleret i, at det var et led i en manøvre, hvor Apple ville forsøge at presse aktiekursen ned med henblik på et opkøb.

Apples egen forklaring lød, at man blot havde besluttet at designe sine egne GPU'er på samme måde, som Apple selv har produceret sin egne processorer.

Læs også: Apple arbejder på ny vild satellit-plan: Kan gøre teleselskaberne overflødige om få år

Juridisk tvist ser ud til at være lagt i graven

Apples udmelding fik sidenhen Imagination Technologies til at gå ind i en juridisk tvist med Apple med det argument, at det ikke ville være muligt for Apple at designe en GPU uden at krænke virksomhedens patenter.

"Imagination mener, at det vil være ekstremt udfordrende at designe en helt ny GPU-arkitektur fra bunden uden at krænke dets intellektuelle ejendomsrettigheder," lød det fra virksomheden på daværende tidspunkt.

Med den nye aftale ser det ud til, at striden er lagt i graven for nu.

Og Apple ser samtidig ud til med aftalen at få mulighed for at rykke mere af den grafiske chip-produktion in-house.

Læs også: Apple sender en lige højre mod britisk chip-gigant, og det kan være led i en lusket plan

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job