Oracle udpeger ny landechef for Sverige

Carl Frögelius stopper som Oracles svenske landechef efter fire år på posten. Afløseren er Pelle Ewald, der har en lang karriere hos den amerikanske it-gigant bag sig.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Den amerikanske databasegigant Oracle skifter landechef i Sverige.

Carl Frögelius, der har siddet på posten siden februar 2016, stopper i rollen.

Han bliver i stedet erstattet af Pelle Ewald, der kommer fra en stilling som salgsdirektør for Oracle i Sverige.

Det skriver Computerworlds svenske søstermedie Computersweden.

"Som leder af den svenske organisation er mit mål at hjælpe vores kunder med at blive mere datadrevede, så de kan træffe bedre og hurtigere beslutninger i deres forretningsprocesser. Hos Oracle er vi nødt til at være tæt på kunderne for at forstå deres situation og prioriteter, så vi kan skabe mere værdi sammen," siger Pelle Ewald til mediet om sit nye job.

Læs også: Tag med inden for i Oracles nye flotte danske hovedkvarter: "Vi har oplevet en markant forandring til det bedre"

Ny svensk landechef er Oracle-veteran

Carl Frögelius vil bruge noget tid på at overdrage opgaverne til Pelle Ewald, som allerede har haft en længere karriere i Oracle ad flere omgange.

Fra 2008 til 2012 arbejdede han for Oracles salgsteam for Norden og Baltikum.

Herefter tog Pelle Ewald en afstikker til en stilling som global salgsdirektør hos Basset AB frem til udgangen af 2014.

Her vendte han så tilbage til Oracle, hvor han har siddet i forskellige salgstillinger frem til udnævnelsen som landechef for Sverige.

"Selvom Sverige er langt fremme inden for digitalisering, ser vi, at rejsen mod datadrevne virksomheder, der har kritisk information tilgængelig i realtid til at analysere og tage beslutninger, stadig er i begyndelsen. Vores mission er derfor at være i stand til at hjælpe vores kunder med deres innovation og udvikling og håndtere øgede mængder information på en effektiv og sikker måde, " lyder det videre fra Pelle Ewald.

Læs også: Medarbejderne er gladere, men gennemsnitslønnen er faldet med 17 procent hos Oracle Danmark: "Vi skal tilbyde en konkurrencedygtig løn, men det er ikke tungen på vægtskålen"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S