Oracle udpeger ny landechef for Sverige

Carl Frögelius stopper som Oracles svenske landechef efter fire år på posten. Afløseren er Pelle Ewald, der har en lang karriere hos den amerikanske it-gigant bag sig.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Den amerikanske databasegigant Oracle skifter landechef i Sverige.

Carl Frögelius, der har siddet på posten siden februar 2016, stopper i rollen.

Han bliver i stedet erstattet af Pelle Ewald, der kommer fra en stilling som salgsdirektør for Oracle i Sverige.

Det skriver Computerworlds svenske søstermedie Computersweden.

"Som leder af den svenske organisation er mit mål at hjælpe vores kunder med at blive mere datadrevede, så de kan træffe bedre og hurtigere beslutninger i deres forretningsprocesser. Hos Oracle er vi nødt til at være tæt på kunderne for at forstå deres situation og prioriteter, så vi kan skabe mere værdi sammen," siger Pelle Ewald til mediet om sit nye job.

Læs også: Tag med inden for i Oracles nye flotte danske hovedkvarter: "Vi har oplevet en markant forandring til det bedre"

Ny svensk landechef er Oracle-veteran

Carl Frögelius vil bruge noget tid på at overdrage opgaverne til Pelle Ewald, som allerede har haft en længere karriere i Oracle ad flere omgange.

Fra 2008 til 2012 arbejdede han for Oracles salgsteam for Norden og Baltikum.

Herefter tog Pelle Ewald en afstikker til en stilling som global salgsdirektør hos Basset AB frem til udgangen af 2014.

Her vendte han så tilbage til Oracle, hvor han har siddet i forskellige salgstillinger frem til udnævnelsen som landechef for Sverige.

"Selvom Sverige er langt fremme inden for digitalisering, ser vi, at rejsen mod datadrevne virksomheder, der har kritisk information tilgængelig i realtid til at analysere og tage beslutninger, stadig er i begyndelsen. Vores mission er derfor at være i stand til at hjælpe vores kunder med deres innovation og udvikling og håndtere øgede mængder information på en effektiv og sikker måde, " lyder det videre fra Pelle Ewald.

Læs også: Medarbejderne er gladere, men gennemsnitslønnen er faldet med 17 procent hos Oracle Danmark: "Vi skal tilbyde en konkurrencedygtig løn, men det er ikke tungen på vægtskålen"

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S