Margrethe Vestager har Apple Pay i søgelyset: Undersøger om konkurrenter udelukkes

EU's konkurrencekommisær Margrethe Vestager har Apples betalingsløsning, Apple Pay, under luppen. Hun har stillet tech-giganten flere spørgsmål, der går på, om konkurrenterne vil blive udelukket fra tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: © EU 2016 / Lieven Creemers)

Konkurrencekommissær Margrethe Vestager har igen rettet blikket mod Apple.

Denne gang drejer det sig om betalingstjenesten Apple Pay, som vinder indpas i Danmark såvel som Europa, skriver DR.

Danske Nets arbejder i øjeblikket på at få integreret Dankortet i Apple Pay, men her er det problematisk, at Apple kan bestemme, hvilke kort der har adgang til Apple Pay, lyder det fra Margrethe Vestager.

"Lige præcis det ser vi på i øjeblikket. Vi har stillet en lang række spørgsmål ved den måde, man giver adgang til betalingsløsninger på. Kan man blive ved med at bruge Dankort eller Mobile Pay, hvis man også aktiverer Apple Pay?," fortæller hun.

Læs også: Vestager flekser med musklerne: “Hvis jeg havde vidst, hvad jeg ved nu om Google, ville jeg have været mere modig”

I september 2019 trådte EU's betalingsservicedirektiv, PSD2, i kraft, hvilket åbner for, at tredjepartner kan få adgang til kunders bankdata, hvis dette tillades af kunden.

Derved har EU selv åbnet døren for tech-giganterne, skriver DR.

Direktivet har åbnet op for, at Apple og Google har fået adgang til kundernes bankkonti i en grad, de ikke har haft før.

Begyndte undersøgelse i oktober

Tilbage i oktober 2019 vendte Margrethe Vestager for første gang blikket mod Apple Pay.

Det skyldes, at EU-kommissionen dengang fik en mistankte om, at Apple i strid med EU’s konkurrenceregler via apps og hjemmesider kan have forsøgt at begrænse brugen af konkurrenter til Apple.

Det er samme problematik, som konkurrencekommissæren sætter under lup nu.

Det kan du læse mere om her: Vestager retter søgelyset mod Apple Pay: Mistænkt for at bryde EU-regler

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S