Donald Trump tordner mod Apple: Nægter at låse iPhone op efter masseskyderi

USA's præsident langer hårdt ud efter Apple, fordi selskabet nægter at låse en iPhone op, der tilhører en mistænkt bag et masseskyderi, der dræbte tre personer i delstaten Florida sidste år.

Artikel top billede

Apples topchef Tim Cook sammen med den amerikanske præsident, Donald Trump.

Donald Trump har endnu engang gjort brug af sit yndlingsmedie Twitter til at tordne imod sine modstandere.

Denne gang er det Apple, som sigtekornet er rettet imod.

USA's præsident mener ikke, at selskabet vil hjælpe med at låse en iPhone op, der tilhører en formodet gerningsmand bag et masseskyderi i USA.

"Vi hjælper Apple hele tiden med HANDEL og så mange andre områder, og alligevel nægter de at åbne telefoner, der bliver brugt af mordere, narkohandlere og andre voldelige kriminelle. De er nødt til at komme ind i kampen og hjælpe vores fantastiske land, NU! MAKE AMERICA GREAT AGAIN (Trumps slogan under 2016-valgkampen, red.)," skriver den amerikanske præsident på Twitter.

Læs også: Amerikanske tech-virksomheder afviser blankt Trumps planer om at droppe Huawei

Mandag forsøgte den amerikanske chefanklager forgæves at få adgang til iPhonen til den mistænkte bag et masseskyderi i december i den amerikanske delstat Florida.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Apple afviser anklagen

Hos iPhone-producenten mener man dog ikke, der er hold i anklagen fra præsidenten.

Selskabet skriver til CNBC, at Apple har leveret "gigabytes" af informationer om masseskyderiet til de amerikanske myndigheder.

"Vi afviser karakteristikken af, at Apple ikke har leveret substantiel assistance til efterforskningen. Vores svar til deres mange anmodninger siden angrebet har været rettidige, men pågår fortsat," lyder det fra iPhone-producenten.

Læs også: Trump tordner mod Huawei på NATO-topmøde: "Det er en sikkerhedsfare"

Apple har tidligere understreget, at selskabet ikke har mulighed for at låse brugernes telefoner op mod deres vilje.

Det ville ifølge Apple kræve, at man installerede en såkaldt bagdør i alle enheder, men den model er selskabet selv stærk modstander af.

Hvis det sker, frygter Apple nemlig, at den bagdør vil kunne udnyttes af hackere, der lykkedes med at finde en sårbarhed i iPhonen.

Siden 2013 har virksomheden besvaret mere end 127.000 anmodninger om informationer fra de amerikanske myndigheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg