NNIT-aktien styrtdykker efter regnskabsbommert

Investorerne straffer NNIT for fejludsendte regnskabstal tirsdag morgen.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

Ved en fejl udsendte NNIT selskabets foreløbige regnskabstal til omverdenen sent mandag eftermiddag.

Og investorerne straffer NNIT tirsdag morgen.

Umiddelbart efter markedet er åbnet, er NNIT-aktien faldet med helt ned til 15 procent og blev handlet til kurs 108 kroner, før den rettede sig en smule op til i skrivende stund kun at være faldet med 13 procent siden markedets åbning.

Læs også: Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

Det viser tallene

De fejludsendte regnskabstal viser, at omsætningen i fjerde kvartal af 2019 faldt med 2,7 procent i forhold til samme periode i 2018, hvilket blandt andet skyldes et fald i omsætningen på storkunden Novo Nordisk Group på 27 procent.

Driftsresultatet faldt samtidig med 13 procent i fjerde kvartal 2019 i forhold til samme periode i 2018, og overskuddet blev på 58 millioner kroner i forhold til 85 millioner kroner i i fjerde kvartal 2018.

I forhold til 2020 regner NNIT med et omsætningsfald på mellem fire og otte procent.

Det er forsat planen, at NNIT offentliggør hele årsregnskabet for 2019 29. januar.

Læs også: NNIT sender skuffende regnskabstal ud ved en fejl: Omsætningsfaldet fortsætter

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S