NNIT-aktien styrtdykker efter regnskabsbommert

Investorerne straffer NNIT for fejludsendte regnskabstal tirsdag morgen.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

Ved en fejl udsendte NNIT selskabets foreløbige regnskabstal til omverdenen sent mandag eftermiddag.

Og investorerne straffer NNIT tirsdag morgen.

Umiddelbart efter markedet er åbnet, er NNIT-aktien faldet med helt ned til 15 procent og blev handlet til kurs 108 kroner, før den rettede sig en smule op til i skrivende stund kun at være faldet med 13 procent siden markedets åbning.

Læs også: Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

Det viser tallene

De fejludsendte regnskabstal viser, at omsætningen i fjerde kvartal af 2019 faldt med 2,7 procent i forhold til samme periode i 2018, hvilket blandt andet skyldes et fald i omsætningen på storkunden Novo Nordisk Group på 27 procent.

Driftsresultatet faldt samtidig med 13 procent i fjerde kvartal 2019 i forhold til samme periode i 2018, og overskuddet blev på 58 millioner kroner i forhold til 85 millioner kroner i i fjerde kvartal 2018.

I forhold til 2020 regner NNIT med et omsætningsfald på mellem fire og otte procent.

Det er forsat planen, at NNIT offentliggør hele årsregnskabet for 2019 29. januar.

Læs også: NNIT sender skuffende regnskabstal ud ved en fejl: Omsætningsfaldet fortsætter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect