NNIT-aktien styrtdykker efter regnskabsbommert

Investorerne straffer NNIT for fejludsendte regnskabstal tirsdag morgen.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

Ved en fejl udsendte NNIT selskabets foreløbige regnskabstal til omverdenen sent mandag eftermiddag.

Og investorerne straffer NNIT tirsdag morgen.

Umiddelbart efter markedet er åbnet, er NNIT-aktien faldet med helt ned til 15 procent og blev handlet til kurs 108 kroner, før den rettede sig en smule op til i skrivende stund kun at være faldet med 13 procent siden markedets åbning.

Læs også: Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

Det viser tallene

De fejludsendte regnskabstal viser, at omsætningen i fjerde kvartal af 2019 faldt med 2,7 procent i forhold til samme periode i 2018, hvilket blandt andet skyldes et fald i omsætningen på storkunden Novo Nordisk Group på 27 procent.

Driftsresultatet faldt samtidig med 13 procent i fjerde kvartal 2019 i forhold til samme periode i 2018, og overskuddet blev på 58 millioner kroner i forhold til 85 millioner kroner i i fjerde kvartal 2018.

I forhold til 2020 regner NNIT med et omsætningsfald på mellem fire og otte procent.

Det er forsat planen, at NNIT offentliggør hele årsregnskabet for 2019 29. januar.

Læs også: NNIT sender skuffende regnskabstal ud ved en fejl: Omsætningsfaldet fortsætter

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S