NNIT-aktien styrtdykker efter regnskabsbommert

Investorerne straffer NNIT for fejludsendte regnskabstal tirsdag morgen.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

Ved en fejl udsendte NNIT selskabets foreløbige regnskabstal til omverdenen sent mandag eftermiddag.

Og investorerne straffer NNIT tirsdag morgen.

Umiddelbart efter markedet er åbnet, er NNIT-aktien faldet med helt ned til 15 procent og blev handlet til kurs 108 kroner, før den rettede sig en smule op til i skrivende stund kun at være faldet med 13 procent siden markedets åbning.

Læs også: Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

Det viser tallene

De fejludsendte regnskabstal viser, at omsætningen i fjerde kvartal af 2019 faldt med 2,7 procent i forhold til samme periode i 2018, hvilket blandt andet skyldes et fald i omsætningen på storkunden Novo Nordisk Group på 27 procent.

Driftsresultatet faldt samtidig med 13 procent i fjerde kvartal 2019 i forhold til samme periode i 2018, og overskuddet blev på 58 millioner kroner i forhold til 85 millioner kroner i i fjerde kvartal 2018.

I forhold til 2020 regner NNIT med et omsætningsfald på mellem fire og otte procent.

Det er forsat planen, at NNIT offentliggør hele årsregnskabet for 2019 29. januar.

Læs også: NNIT sender skuffende regnskabstal ud ved en fejl: Omsætningsfaldet fortsætter

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S