Bog: Klassiske CRM-redskaber skal udfordres i en digital tidsalder

I ”CRM 5.0” præsenterer ekspert en ny værktøjskasse til CRM-projekter.

Artikel top billede

Digitaliseringen giver virksomheder et væld af muligheder for at blive klogere på deres kunder.

Inden for kundeinformationer og CRM (Customer Relationship Management) findes f.eks. en lang række redskaber, som kan måle kunders loyalitet, handlemønstre og dermed tilbyde dem en bedre oplevelse.

Her er der eksempelvis tale om modeller som AIDA (analyse og fortolkning af reklamer), Business Model Canvas (udvikling af forretningsmodeller) og NPS (måling af kundeloyalitet).

Men hvis disse modeller ikke bruges korrekt, kan det let få CRM-projektet til at køre i grøften.

Derfor er den nye bog ”CRM 5.0” af en af landets førende eksperter inden for kundeorientering, Big Data og CRM, Per Østergaard Jacobsen, først og fremmest en håndbog i at benytte de rette redskaber – og at anvende dem korrekt.

Per Østergaard Jacobsen udfordrer desuden de traditionelle redskaber og præsenterer alternativer, som kan være værd at overveje at anvende i stedet.

Disse redskaber tager udgangspunkt i nye måder at måle kundeloyalitet på, nye segmenteringsmodeller samt at anvende kundens ECO-systemer og værdi som grundlag for kortlægningen af forbrugeradfærden.

Per Østergaard Jacobsen er direktør i konsulentvirksomheden Effieciens, og underviser i Big Data-strategi på CBS. Derudover er han initiativtager til Digitaliseringsprisen, der præmierer offentlige virksomheder for deres digitaliseringsarbejde. Han er forfatter til adskillige bøger om bl.a. Big Data, CRM og digitalisering.

Fakta: CRM 5.0 – De ustyrlige kunder i en digital tidsalder. Forfatter: Per Østergaard Jacobsen (med gæsteskribenter Torsten Ringberg, Pernille Rydén og Christian Daugaard).

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS