Tysk avis: Huawei samarbejder med Kinas efterretningsmyndigheder

Den tyske avis Handelsblatt hævder, at USA har fundet beviser for, at Huawei samarbejder med de kinesiske efterretningsmyndigheder. Avisen citerer oplysningen fra et fortroligt dokument, som USA har sendt til det tyske udenrigsministerium. Huawei aviser beskyldninger. Den tyske regering har ikke kommenteret sagen.

Artikel top billede

USA har længe beskyldt Huawei for at samarbejde med den kinesiske regering.

Det har Huawei gentagne gange afvist.

Men den tyske avis Handelsblatt hævder, at den tyske regering har fået beviser på, at Huawei har samarbejdet med Kinas efterretningsmyndigheder.

Beviserne er fremskaffet af USA, der har sendt dem til Tyskland.

Avisen underbygger oplysningerne ved at citere følgende passage fra et fortroligt dokument i det tyske udenrigsministerium.

"I slutningen af 2019 blev der fra USA videregivet efterretninger om, at Huawei bevisligt har samarbejdet med Kinas efterretningsmyndigheder," fremgår det af citatet.

Ifølge avisen omtaler det tyske udenrigsministerium dokumentet som en "smoking gun" med henvisning til, at USA gentagne gange har beskyldt den kinesiske it-gigant for at samarbejde med den kinesiske regering.

Dokumentet bruges til at fremhæve, at kinesiske selskaber ikke kan bruges som sikre partnere til at bygge fremtidens 5G-infrastruktur i landet.

Læs også: Huaweis danske direktør jubler over grønt 5G-lys fra Storbritannien - USA raser

Huawei afviser beskyldningerne

Lige så ofte som USA har beskyldt Huawei for at samarbejde med den kinesiske regering, har Huawei kategorisk afvist beskyldningerne.

Det sker også denne gang.

"Huawei Technologies har aldrig og vil aldrig gøre noget for at kompromittere netværks- og datasikkerheden for selskabets kunder. Artiklen fra Handelsblatt gentager gamle, ubegrundede beskyldninger uden overhovedet at fremlægge konkrete beviset," lyder det i en kommentar fra Huawei til det internationale nyhedsbureau Reuters.

Den tyske regering har ikke kommenteret sagen.

Læs også: Storbritannien giver grønt lys til Huawei - selskabet får dog begrænset 5G-rolle

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS