Tysk avis: Huawei samarbejder med Kinas efterretningsmyndigheder

Den tyske avis Handelsblatt hævder, at USA har fundet beviser for, at Huawei samarbejder med de kinesiske efterretningsmyndigheder. Avisen citerer oplysningen fra et fortroligt dokument, som USA har sendt til det tyske udenrigsministerium. Huawei aviser beskyldninger. Den tyske regering har ikke kommenteret sagen.

Artikel top billede

USA har længe beskyldt Huawei for at samarbejde med den kinesiske regering.

Det har Huawei gentagne gange afvist.

Men den tyske avis Handelsblatt hævder, at den tyske regering har fået beviser på, at Huawei har samarbejdet med Kinas efterretningsmyndigheder.

Beviserne er fremskaffet af USA, der har sendt dem til Tyskland.

Avisen underbygger oplysningerne ved at citere følgende passage fra et fortroligt dokument i det tyske udenrigsministerium.

"I slutningen af 2019 blev der fra USA videregivet efterretninger om, at Huawei bevisligt har samarbejdet med Kinas efterretningsmyndigheder," fremgår det af citatet.

Ifølge avisen omtaler det tyske udenrigsministerium dokumentet som en "smoking gun" med henvisning til, at USA gentagne gange har beskyldt den kinesiske it-gigant for at samarbejde med den kinesiske regering.

Dokumentet bruges til at fremhæve, at kinesiske selskaber ikke kan bruges som sikre partnere til at bygge fremtidens 5G-infrastruktur i landet.

Læs også: Huaweis danske direktør jubler over grønt 5G-lys fra Storbritannien - USA raser

Huawei afviser beskyldningerne

Lige så ofte som USA har beskyldt Huawei for at samarbejde med den kinesiske regering, har Huawei kategorisk afvist beskyldningerne.

Det sker også denne gang.

"Huawei Technologies har aldrig og vil aldrig gøre noget for at kompromittere netværks- og datasikkerheden for selskabets kunder. Artiklen fra Handelsblatt gentager gamle, ubegrundede beskyldninger uden overhovedet at fremlægge konkrete beviset," lyder det i en kommentar fra Huawei til det internationale nyhedsbureau Reuters.

Den tyske regering har ikke kommenteret sagen.

Læs også: Storbritannien giver grønt lys til Huawei - selskabet får dog begrænset 5G-rolle

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S