Morgen-briefing: Erhvervsstyrelsen klar med ny pulje til digitale projekter / SimCorp i stort kursdyk / Malou Aamund: Kunstig intelligens er afgørende for succes

Erhvervsstyrelsen klar med ny pulje til digitale projekter. SimCorp i stort kursdyk. Malou Aamund: Kunstig intelligens er afgørende for succes. Facebook fik aktietæsk - kostede aktionærerne 300 milliarder kroner. It-virksomhed bag kasseløsninger får to CEO'er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til ugens sidste udgave af Computerworlds morgen-briefing.

I fredagens overflyvning af it-nyheder skal vi se på en ny pulje, som Erhvervsministeriet lancerer næste uge. Her kan de små og mellemstore virksomheder få en pose penge til grønne it-projekter.

Googles danske chef, Malou Aamund, har også en besked til de danske SMV'er. Kunstig intelligens vil være afgørende for, om virksomhederne sidder forrest eller bagerst i bussen fremover.

Selvom vi har taget hul på fredagen, er det værd kort at nævne torsdagens store indenlandske it-nyhed. Morten Felding forlader Atea, og hans overtager er allerede på plads. Fik du ikke det hele med, kan du læse opsamlingen her.

Rigtig god læselyst.

Erhvervsstyrelsen klar med ny pulje til digitale projekter

Erhvervsstyrelsen er klar med en ny tilskudspulje.

Den åbner 3. februar og henvender sig til små og mellemstore virksomheder. Her kan selskaberne søge om tilskud til rådgivning om, hvordan anvendelse af data og teknologi kan bidrage til en grøn omstilling af virksomheden.

Det skriver Erhvervsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S), skriver om den nye tilskudspulje:

”Vi skal gøre den grønne omstilling til et grønt erhvervseventyr. Derfor er det vigtigt, at få SMV’erne med. De udgør størstedelen af dansk erhvervsliv. Så jeg er rigtig glad for, at vi med den her pulje kan hjælpe flere SMV’er i gang med at blive både mere grønne og mere digitale.”

www.smvdigital.dk kan små og mellemstore virksomheder fra mandag den 3. februar søge tilskudsvouchers på 25.000 kr. til indkøb af rådgivning, fremgår det.

SimCorp i stort kursdyk

Danske SimCorp modtog en kursmæssig lussing på børsen torsdag.

Selskabets aktiekurs faldt med 5,3 procent til kurs 754.

Det store fald sker umiddelbart efter, at finanshuset Handelsbanken har været ude med en vurdering, der lyder på, at selskabets aktiekurs er urimelig høj, som den ser ud nu.

Det skriver Bloomberg News.

Dertil melder finanshuset, at at der er en risiko for, at aktien vil falde med op til 25 procent.

SimCorp, der er Danmarks eneste it-selskab i C25-indekset, er steget med 47 procent i løbet af det seneste år.

Malou Aamund: Kunstig intelligens er afgørende for virksomheders succes

Hvis små og mellemstore virksomheder ikke får øjnene op for kunstig intelligens i tide, så er der stor risiko for at ende på B-holdet i stedet for A-holdet.

Sådan lyder budskabet fra Malou Aamund, administrerende direktør for Google i Danmark.

Det skriver Berlingske.

"Kunstig intelligens bliver noget af det mest afgørende for, om en virksomhed lykkes. De store virksomheder er godt i gang, men de mindre virksomheder halter bagefter, og det kan skabe en enorm ulighed i dansk erhvervsliv," sagde Malou Aamund til en konference om kunstig intelligens torsdag, der blev afholdt af Dansk Erhverv og Google.

En rapport, udarbejdet af Innovationsfonden, McKinsey & Co. og Københavns Universitet, viser, at det kun er fem procent af de små og mellemstore virksomheder, der bruger kunstig intelligens, skriver Berlingske.

Facebook fik aktietæsk - kostede aktionærerne 300 milliarder kroner

Facebook fik en hård medfart på børsen i går torsdag.

Aktien faldt med næsten otte procent, og det skar en ordentlig luns af selskabets markedværdi.

Kursfaldet har således kostet aktionærerne 50 milliarder dollar - eller hvad der svarer til 339 milliarder kroner.

Det store dyk i aktiekursen kommer på bagkant af Facebooks regnskab, der viser selskabets laveste vækst hidtil på kvartalsbasis.

Du kan læse mere om regnskabet her: Facebooks omsætning vokser med 'blot' 25 procent - aktiekurs styrtdykker

It-virksomhed bag kasseløsninger får to CEO'er

Det danske it-selskab Amero har netop indsat en ekstra administrerende direktør, eller en såkaldt co-CEO.

Selskabet, der laver kassesystemer til små og mellemstore virksomheder inden for detailbranchen, er i dag oppe på 20 medarbejdere.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Iværksætteren Kasper Smith stiftede selskabet tilbage i 2011. Han har arbejdet tæt sammen med Jakob Højland i en længere periode, og det gode samarbejde formaliseres nu via den nye titel.

“Jakob og jeg har kørt parløb i over 3 år, og han har et indgående kendskab i forretningen. Han er en uvurderlig sparringspartner i dagligdagen, så udnævnelsen af ham til Co-CEO er et naturligt næste skridt i samarbejdet," skriver Kasper Smith i meddelelsen.

Selskabet vandt sidste år en gazellepris.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S