Apple lukker alle sine butikker i Kina på grund af virusudbrud

En femtedel af Apples samlede salg sker i Kina, men nu har udbruddet af Corona-virus tvunget det amerikanske selskab til at lukke alle sine 40 butikker i landet frem til den 9. februar

Artikel top billede

Alle Apple-butikker i Kina vil være lukket frem til den den 9. februar, og det samme gælder alle selskabets kinesiske kontorer.

Det skriver Wall Street Journal.

Lukningen sker for at forhindre yderligere spredning af den såkaldte coronavirus, som indtil videre har smittet mere end 17.000 personer og forårsaget 362 dødsfald.

”Efter rådgivning fra førende sundhedsekspeter har vi for at udvise størst mulig forsigtighed valgt at lukke alle vores kontorer og butikker i Kina frem til den 9. februar,” oplyser Apple ifølge Wall Street Journal i en meddelelse, hvor selskabet samtidig understreger, at det ser frem til at genåbne butikkerne så hurtigt som muligt.

Femtedel af salget sker i Kina

Knap en femtedel af Apples salg finder sted i Kina, og selskabet har i dag 40 officielle butikker i landet,

Derudover får Apple også samlet hovedparten af sine produkter i Kina, og den kinesiske regering har krævet, at en stor del af landets fabrikker skal være lukket frem til den 9. februar.

Men ifølge Wall Street Journal ønsker Apple ikke at kommentere yderligere på, hvordan sygdomsudbruddet påvirker selskabets forretning.

Udover Apple har også Starbucks og McDonalds valgte at lukke alle butikker i Kina, og fredag meddelte den danske høreapparatproducent GN Store Nord, at den lukker sin fabrik i den kinesiske provins Xiamen efter, at en sikkerhedsvagt har fået konstateret den frygtede virus.

Læs også: Apples omsætning buldrer i vejret efter forrygende salg: Sætter ny rekord (og det siger ikke så lidt)

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S