Apple lukker alle sine butikker i Kina på grund af virusudbrud

En femtedel af Apples samlede salg sker i Kina, men nu har udbruddet af Corona-virus tvunget det amerikanske selskab til at lukke alle sine 40 butikker i landet frem til den 9. februar

Artikel top billede

Alle Apple-butikker i Kina vil være lukket frem til den den 9. februar, og det samme gælder alle selskabets kinesiske kontorer.

Det skriver Wall Street Journal.

Lukningen sker for at forhindre yderligere spredning af den såkaldte coronavirus, som indtil videre har smittet mere end 17.000 personer og forårsaget 362 dødsfald.

”Efter rådgivning fra førende sundhedsekspeter har vi for at udvise størst mulig forsigtighed valgt at lukke alle vores kontorer og butikker i Kina frem til den 9. februar,” oplyser Apple ifølge Wall Street Journal i en meddelelse, hvor selskabet samtidig understreger, at det ser frem til at genåbne butikkerne så hurtigt som muligt.

Femtedel af salget sker i Kina

Knap en femtedel af Apples salg finder sted i Kina, og selskabet har i dag 40 officielle butikker i landet,

Derudover får Apple også samlet hovedparten af sine produkter i Kina, og den kinesiske regering har krævet, at en stor del af landets fabrikker skal være lukket frem til den 9. februar.

Men ifølge Wall Street Journal ønsker Apple ikke at kommentere yderligere på, hvordan sygdomsudbruddet påvirker selskabets forretning.

Udover Apple har også Starbucks og McDonalds valgte at lukke alle butikker i Kina, og fredag meddelte den danske høreapparatproducent GN Store Nord, at den lukker sin fabrik i den kinesiske provins Xiamen efter, at en sikkerhedsvagt har fået konstateret den frygtede virus.

Læs også: Apples omsætning buldrer i vejret efter forrygende salg: Sætter ny rekord (og det siger ikke så lidt)

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S