Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Browser-krigen raser fortsat på computere verden over, men Google er fortsat storfavoritten blandt brugerne med længders afstand til nummer to.

Artikel top billede

Fire et halvt år efter Microsoft lancerede Edge-browseren har den endelig overhalet sin forgænger Internet Explorer i antallet af brugere.

I januar endte IE's markedsandel på 6,6 procent på verdensplan mens Edge blev brugt af 7 procent af verdens internetbrugere, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det er første gang siden Edge blev lanceret i 2015, at browseren overhaler sin 25 år gamle forgænger. Det sker dog efter, at Microsoft i begyndelsen af året gjorde klar til at browseren skulle drives af Googles open source motor Chromium.

Læs mere her: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

Google sidder stadig tungt på førstepladsen

Og netop Google er ikke til at komme uden om, når det handler om browsere. Selskabet sidder nemlig stadig på den altdominerende førsteplads, som den mest foretrukne browser.

I januar steg selskabets markedsandel endda med 0,3 procent og endte dermed på 66,9.

Der sker tilsyneladende på bekostning af Mozillas Firefox. Selskabets markedsandel er nemlig til 8,1 procent, der er den mindste markedsandel siden august 2016.

Læs også: Google vil udfase en af Chrome-browserens mest udskældte funktioner

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job