Artikel top billede

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Browser-krigen raser fortsat på computere verden over, men Google er fortsat storfavoritten blandt brugerne med længders afstand til nummer to.

Fire et halvt år efter Microsoft lancerede Edge-browseren har den endelig overhalet sin forgænger Internet Explorer i antallet af brugere.

I januar endte IE's markedsandel på 6,6 procent på verdensplan mens Edge blev brugt af 7 procent af verdens internetbrugere, skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det er første gang siden Edge blev lanceret i 2015, at browseren overhaler sin 25 år gamle forgænger. Det sker dog efter, at Microsoft i begyndelsen af året gjorde klar til at browseren skulle drives af Googles open source motor Chromium.

Læs mere her: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

Google sidder stadig tungt på førstepladsen

Og netop Google er ikke til at komme uden om, når det handler om browsere. Selskabet sidder nemlig stadig på den altdominerende førsteplads, som den mest foretrukne browser.

I januar steg selskabets markedsandel endda med 0,3 procent og endte dermed på 66,9.

Der sker tilsyneladende på bekostning af Mozillas Firefox. Selskabets markedsandel er nemlig til 8,1 procent, der er den mindste markedsandel siden august 2016.

Læs også: Google vil udfase en af Chrome-browserens mest udskældte funktioner




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere