Virusfrygt breder sig til tech-verdenen: Facebook forbyder ansatte at rejse til Kina

Facebook bliver den første tech-mastodont der forbyder sine ansatte fra at rejse til Kina af frygt for virussmitte.

Artikel top billede

Den smitsomme corona-virus, kaldet nCov, der i øjeblikket plager befolkningen i flere regioner i Kina, får nu den første tech-mastodont til at standse rejseaktiviteter til landet i øst.

Frygten for den smitsomme sygdom gør, at selskabet i denne uge forbyder al ’ikke-essentiel’ indrejse til Kina.

Ansatte der ønsker at besøge landet skal nu indhente en særlig tilladelse, lyder det fra nyhedsmediet Bloomberg.

For den sociale mediegigant, er beslutningen om at afskærme sig fra Kina ikke ensbetydende med et stort økonomisk offer, da selskabets førende tjenester som Whatsapp, Facebook og Instagram ikke er tilladt i Kina.

Selskabet sælger dog vr-headsettet Oculus i landet, lyder det.

Andre tech-virksomheder som amerikanske Razer har også indført kraftige begrænsninger for ansattes indrejse til Kina, mens sydkoreanske LG helt har forbudt al rejse til det epidemi-ramte land.

I følge seneste opgørelse fra den europæiske sundhedsorganisation ECDPC er 4.587 smittede med den dødelige virus på globalt plan. Af disse befinder 4.528 tilfælde sig i Kina og fire i Europa.

I alt er 106 omkomne af den smitsomme sygdom, heraf kommer 100 ofre fra smittens formodede epicenter, storbyen Wuhan i Hubei-provinsen.

Læs også: Virksomheder forbereder sig på fugleinfluenza

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS