Zuckerberg og Vestager tørner sammen i Bruxelles: Næste uge præsenteres retningslinjerne for Europas fremtidige internet

Den kommende uge kan danne grundlaget for et fælleseuropæisk indre marked for data. Her vil Mark Zuckerberg gerne give sit besyv.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0)

Facebook-stifter og administrerende direktør Mark Zuckerberg skal mødes med EU-topfolk blot to dage før, at EU-kommissionens forslag til inddæmning af den digital konkurrence fra Kina og USA skal udkomme.

Det skriver Reuters.

17. februar vil manden i spidsen for de sociale medier Facebook, Instagram samt beskedtjenesten Whatsapp risikere at komme i clinch med konkurrence- og digitaliseringskommissær Margrethe Vestager, kommissær for det indre marked Thierry Breton samt EU’s chefjurist Vera Jourova.

Fra Facebook lyder den officielle besked: ”Næste uge skal Mark Zuckerberg rejse til Europa for at deltage ved Munich Security Conference og mødes med europæiske beslutningstagere i Bruxelles for at drøfte et framework for nye regler og retningslinjer for internettet.”

Planen som Margrethe Vestager, Thierry Breton og EU-kommissionen fremlægger 19. februar sigter efter at kreere et fælleseuropæisk indre marked for data. Et træk der skal styrke europæiske aktører i kampen mod data-giganter som Facebook, Google og Amazon.

Mark Zuckerbergs Facebook er i forvejen i EU’s søgelys for sin eller tredjeparters eventuelle misbrug af data indsamlet igennem selskabets platform.

Læs også:
EU pønser på at skabe et særligt indre marked for data - skal anvendes som våben mod de store amerikanske tech-giganter

Huawei kan ånde lettet op: EU vil ikke udelukke selskabets 5G-teknologi

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S