3 klar til droppe Huawei i Danmark i 5G-udrulning

Mobilselskabet 3 er klar til at droppe Huawei som leverandør i den kommende udrulning af 5G.

Artikel top billede

3-topchef Morten Christiansen.

Mobilselskabet 3 er klar til at droppe Huawei som udstyrs-leverandør til den kommende udrulning af 5G i Danmark, hvis det bliver nødvendigt.

3 anvender i dag Huawei som leverandør af udstyr til det nuværende 4G-netværk, men selskabets topchef, Morten Christiansen, siger til ITWatch, at Huawei er blevet et ‘issue.’

Selskabet har indbudt netværks-leverandørerne til at komme med tilbud på det kommende 5G-netværk og venter at vælge leverandør til sommer.

“Det er ikke politisk comme il faut at bruge Huawei længere, slet ikke herhjemme i øjeblikket. Og derfor er spørgsmålet, om det bliver ved med ikke at være det,” siger Morten Christiansen til mediet.

Huawei er verdens største netværksleverandør foran Ericsson og Nokia.

Men selskabet har været i vælten i de senere år, da ikke mindst USA mener, at selskabet samarbejder lige lovlig tæt med de kinesiske myndigheder.

Det har vakt bekymringer mange steder om valget af Huawei fremfor en vestlig leverandør.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Huawei leverer også det nuværende 4G-netværk til Danmarks største teleselskab, TDC, som oprindeligt også havde valgt det kinesiske selskab som 5G-leverandør.

I fjor blev Huawei efter del mediebevågenhed dog pludselig fyret og erstattet af Ericsson.

Det kan du læse mere om her: Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Læs også:

Ericssons danske topchef begejstret for TDC's Huawei-folk: "De er fantastiske medarbejdere" - her er status på Ericssons store TDC-projekt

Så meget kommer mistet TDC-aftale til at koste Huawei: Nu sætter selskabet beløb på

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job