3 klar til droppe Huawei i Danmark i 5G-udrulning

Mobilselskabet 3 er klar til at droppe Huawei som leverandør i den kommende udrulning af 5G.

Artikel top billede

3-topchef Morten Christiansen.

Mobilselskabet 3 er klar til at droppe Huawei som udstyrs-leverandør til den kommende udrulning af 5G i Danmark, hvis det bliver nødvendigt.

3 anvender i dag Huawei som leverandør af udstyr til det nuværende 4G-netværk, men selskabets topchef, Morten Christiansen, siger til ITWatch, at Huawei er blevet et ‘issue.’

Selskabet har indbudt netværks-leverandørerne til at komme med tilbud på det kommende 5G-netværk og venter at vælge leverandør til sommer.

“Det er ikke politisk comme il faut at bruge Huawei længere, slet ikke herhjemme i øjeblikket. Og derfor er spørgsmålet, om det bliver ved med ikke at være det,” siger Morten Christiansen til mediet.

Huawei er verdens største netværksleverandør foran Ericsson og Nokia.

Men selskabet har været i vælten i de senere år, da ikke mindst USA mener, at selskabet samarbejder lige lovlig tæt med de kinesiske myndigheder.

Det har vakt bekymringer mange steder om valget af Huawei fremfor en vestlig leverandør.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Huawei leverer også det nuværende 4G-netværk til Danmarks største teleselskab, TDC, som oprindeligt også havde valgt det kinesiske selskab som 5G-leverandør.

I fjor blev Huawei efter del mediebevågenhed dog pludselig fyret og erstattet af Ericsson.

Det kan du læse mere om her: Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Læs også:

Ericssons danske topchef begejstret for TDC's Huawei-folk: "De er fantastiske medarbejdere" - her er status på Ericssons store TDC-projekt

Så meget kommer mistet TDC-aftale til at koste Huawei: Nu sætter selskabet beløb på

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S