Android-opfinder Andy Rubins mobilselskab opgiver: Drejer nøglen om med omgående virkning

Android-opfinderen Andy Rubin drejer nøglen om på sit selskab Essential Products, som for blot et par år siden blev vurderet til at være en milliard dollar værd.

Artikel top billede

Slut og færdig. Android-opfinderen Andy Rubins selskab Essential Products stopper for alle aktiviteter og drejer nøglen om.

Det meddeler selskabet, der for blot få år siden en overgang var vurderet til at være en milliard dollar og tidligere har modtaget kapital-tilskud på flere hundrede millioner dollar.

Essential Products lancerede i 2017 det, der skulle være et nyskabende bud på en smartphone, Essential Phone.

Den kan du læse mere om her: Android-grundlægger lancerer sin egen smartphone med en ret så speciel skærm.

Telefonen blev imidlertid aldrig den store salgsmæssige succes, og Essential forsøgte sig igen i fjor med selskabets nye projekt, Project Gem, som dog aldrig blev sat i produktion.

Essential Products meddeler, at selskabet har arbejdet hårdt, og at Project Gem er kommet så langt, som det er muligt.

“Alligevel har vi desværre ikke nogen klar udsigt til at kunne levere det til kunderne. Derfor har vi taget den vanskelige beslutning at afslutte driften og lukke Essential,” lyder det fra selsakbet.

Andy Rubin er anerkendt som manden, der opfandt Android. Han stod nemlig bag selskabet Danger, der i 2005 blev købt af Google, som efterfølgende videreudviklede Dangers software til det, der blev til Android.

Andy Rubin var chef for Googles Android-division frem til 2014, hvor han forlod selskabet.

Det er senere kommet fra, at han røg ud af Google på grund af det, der blev kaldt for ‘et upassende forhold’ med en kvindelig medarbejdere i Google Android-division.

Det kom frem, da han i 2017 meddelte, at han tog orlov fra Essential af ‘personlige årsager.’

Det kan du læse mere om her: Efter beskyldninger om upassende adfærd: Opfinderen af Android tager orlov fra sit eget firma.

Essential Products meddeler, at det var visionen at ‘opfinde et mobiltelefon-paradigme, der kunne interagere trådløst med brugerne livsstils-behov.’

Du kan læse hele nedluknings-meddelelsen fra Essential her.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen