Android-opfinder Andy Rubins mobilselskab opgiver: Drejer nøglen om med omgående virkning

Android-opfinderen Andy Rubin drejer nøglen om på sit selskab Essential Products, som for blot et par år siden blev vurderet til at være en milliard dollar værd.

Artikel top billede

Slut og færdig. Android-opfinderen Andy Rubins selskab Essential Products stopper for alle aktiviteter og drejer nøglen om.

Det meddeler selskabet, der for blot få år siden en overgang var vurderet til at være en milliard dollar og tidligere har modtaget kapital-tilskud på flere hundrede millioner dollar.

Essential Products lancerede i 2017 det, der skulle være et nyskabende bud på en smartphone, Essential Phone.

Den kan du læse mere om her: Android-grundlægger lancerer sin egen smartphone med en ret så speciel skærm.

Telefonen blev imidlertid aldrig den store salgsmæssige succes, og Essential forsøgte sig igen i fjor med selskabets nye projekt, Project Gem, som dog aldrig blev sat i produktion.

Essential Products meddeler, at selskabet har arbejdet hårdt, og at Project Gem er kommet så langt, som det er muligt.

“Alligevel har vi desværre ikke nogen klar udsigt til at kunne levere det til kunderne. Derfor har vi taget den vanskelige beslutning at afslutte driften og lukke Essential,” lyder det fra selsakbet.

Andy Rubin er anerkendt som manden, der opfandt Android. Han stod nemlig bag selskabet Danger, der i 2005 blev købt af Google, som efterfølgende videreudviklede Dangers software til det, der blev til Android.

Andy Rubin var chef for Googles Android-division frem til 2014, hvor han forlod selskabet.

Det er senere kommet fra, at han røg ud af Google på grund af det, der blev kaldt for ‘et upassende forhold’ med en kvindelig medarbejdere i Google Android-division.

Det kom frem, da han i 2017 meddelte, at han tog orlov fra Essential af ‘personlige årsager.’

Det kan du læse mere om her: Efter beskyldninger om upassende adfærd: Opfinderen af Android tager orlov fra sit eget firma.

Essential Products meddeler, at det var visionen at ‘opfinde et mobiltelefon-paradigme, der kunne interagere trådløst med brugerne livsstils-behov.’

Du kan læse hele nedluknings-meddelelsen fra Essential her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S