Erik Damgaard-selskab stopper al handel efter underskud: Sadler om

Erik Damgaard-selskabet NPinvestor stopper al handel på platformen Straticator og går i gang med at sadle helt om.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Erik Damgaards selskab NPinvestor stopper al handel på selskabets platform Straticator, ligesom samarbejds-aftaler med Saxo Bank og Nasdaq er blevet opsagt.

Det fortæller Erik Damgaard til ITWatch.

De drastiske beslutninger er blevet truffet som en direkte konsekvens af, at NPinvestor i 2019 landede et nyt dundrende underskud. I alt har selskabet over de seneste fem år tabt mere end 19 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard-selskab lander nyt million-underskud - har tabt mere end 19 millioner kroner på fem år

Til mediet siger Erik Damgaard, at NPinvestor har mistet troen på, at der kan tjenes penge på den nuværende forretningsmodel, der bygger på såkaldt copy trading, hvor man kan følge dygtige investorer og kopiere deres handlinger.

“På et tidspunkt siger vi i bestyrelsen, at nu skal der gøres noget, for der ryger flere penge ud af kassen hver dag, end der kommer ind. Og så spørger vi ledelsen, om de overhovedet vurderer, at vi kan få kunder nok, til at vi kan gå i plus. Der var ledelsen blevet skeptisk og siger, at det har lange, lange udsigter,” fortæller Erik Damgaard.

Selskabets aktiekurs er i 2019 dykket med hele 60,6 procent.

Læs også:

Disse it-aktier har gjort aktionærerne stenrige i 2019: Danske SimCorp og cBrain steget mere end 60 procent - mens andre danske it-firmaer har været dyre bekendtskaber

Erik Damgaard tabte mere end en milliard kroner på fem år: "Jeg skulle have købt E-conomic"

Erik Damgaard-selskab nedjusterer forventningerne med tre millioner: Varsler kapitalforhøjelse på over 12 millioner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S