Udstilling: Steno Museet fejrer elekromagnetismens 200-års fødselsdag

På Steno Museet i Aarhus kan du fra 21. februar fordybe dig i elektromagnetismen med alle dine sanser.

Artikel top billede

I år er det 200 år siden, at den danske videnskabsmand H.C. Ørsted opdagede elektromagnetismen. Det fejrer Steno Museet i Aarhus med udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi.”

Selvom sammenhængen mellem elektricitet og magnetisme var blevet beskrevet før 1820, var Ørsteds opdagelse banebrydende i samtiden, og den satte gang i adskillige store teknologiske landvindinger i løbet af 1800-tallet. Den fortsatte forskning i elektromagnetisme er dog stadig i dag yderst relevant.

Udstillingen er delt op i to dele. I den ene kan man blive klogere på nutidens forskning i elektromagnetisme og på, hvad den kan føre med sig. I udstillingens anden del kan man vandre igennem det elektromagnetiske spektrum, som er en tunnel beklædt med spejlfolie udviklet i samarbejde med arkitektfirmaet Kollision.

I begge dele af udstillingen er der rig mulighed for at benytte sig af alle sine sanser til at gøre den abstrakte videnskab mere håndgribelig.

Til udstillingens ”for-premiere” den 30. januar besøgte den danske astronaut Andreas Mogensen udstillingen, og indtil 28. april er Andreas Mogensens rumkapsel også udstillet på museet.

Fakta: Udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi” åbner 21. februar. Dele af udstillingen er dog allerede åbnet. Steno Museet ligger på C.F. Møllers Allé 2 i Aarhus C. Åbningstider: Tirsdag-fredag kl. 9-16, weekender og helligdage kl. 11-16. Entré koster 30,- for voksne og er gratis for børn under 18.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice