Udstilling: Steno Museet fejrer elekromagnetismens 200-års fødselsdag

På Steno Museet i Aarhus kan du fra 21. februar fordybe dig i elektromagnetismen med alle dine sanser.

Artikel top billede

I år er det 200 år siden, at den danske videnskabsmand H.C. Ørsted opdagede elektromagnetismen. Det fejrer Steno Museet i Aarhus med udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi.”

Selvom sammenhængen mellem elektricitet og magnetisme var blevet beskrevet før 1820, var Ørsteds opdagelse banebrydende i samtiden, og den satte gang i adskillige store teknologiske landvindinger i løbet af 1800-tallet. Den fortsatte forskning i elektromagnetisme er dog stadig i dag yderst relevant.

Udstillingen er delt op i to dele. I den ene kan man blive klogere på nutidens forskning i elektromagnetisme og på, hvad den kan føre med sig. I udstillingens anden del kan man vandre igennem det elektromagnetiske spektrum, som er en tunnel beklædt med spejlfolie udviklet i samarbejde med arkitektfirmaet Kollision.

I begge dele af udstillingen er der rig mulighed for at benytte sig af alle sine sanser til at gøre den abstrakte videnskab mere håndgribelig.

Til udstillingens ”for-premiere” den 30. januar besøgte den danske astronaut Andreas Mogensen udstillingen, og indtil 28. april er Andreas Mogensens rumkapsel også udstillet på museet.

Fakta: Udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi” åbner 21. februar. Dele af udstillingen er dog allerede åbnet. Steno Museet ligger på C.F. Møllers Allé 2 i Aarhus C. Åbningstider: Tirsdag-fredag kl. 9-16, weekender og helligdage kl. 11-16. Entré koster 30,- for voksne og er gratis for børn under 18.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S