Udstilling: Steno Museet fejrer elekromagnetismens 200-års fødselsdag

På Steno Museet i Aarhus kan du fra 21. februar fordybe dig i elektromagnetismen med alle dine sanser.

Artikel top billede

I år er det 200 år siden, at den danske videnskabsmand H.C. Ørsted opdagede elektromagnetismen. Det fejrer Steno Museet i Aarhus med udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi.”

Selvom sammenhængen mellem elektricitet og magnetisme var blevet beskrevet før 1820, var Ørsteds opdagelse banebrydende i samtiden, og den satte gang i adskillige store teknologiske landvindinger i løbet af 1800-tallet. Den fortsatte forskning i elektromagnetisme er dog stadig i dag yderst relevant.

Udstillingen er delt op i to dele. I den ene kan man blive klogere på nutidens forskning i elektromagnetisme og på, hvad den kan føre med sig. I udstillingens anden del kan man vandre igennem det elektromagnetiske spektrum, som er en tunnel beklædt med spejlfolie udviklet i samarbejde med arkitektfirmaet Kollision.

I begge dele af udstillingen er der rig mulighed for at benytte sig af alle sine sanser til at gøre den abstrakte videnskab mere håndgribelig.

Til udstillingens ”for-premiere” den 30. januar besøgte den danske astronaut Andreas Mogensen udstillingen, og indtil 28. april er Andreas Mogensens rumkapsel også udstillet på museet.

Fakta: Udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi” åbner 21. februar. Dele af udstillingen er dog allerede åbnet. Steno Museet ligger på C.F. Møllers Allé 2 i Aarhus C. Åbningstider: Tirsdag-fredag kl. 9-16, weekender og helligdage kl. 11-16. Entré koster 30,- for voksne og er gratis for børn under 18.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S