Udstilling: Steno Museet fejrer elekromagnetismens 200-års fødselsdag

På Steno Museet i Aarhus kan du fra 21. februar fordybe dig i elektromagnetismen med alle dine sanser.

Artikel top billede

I år er det 200 år siden, at den danske videnskabsmand H.C. Ørsted opdagede elektromagnetismen. Det fejrer Steno Museet i Aarhus med udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi.”

Selvom sammenhængen mellem elektricitet og magnetisme var blevet beskrevet før 1820, var Ørsteds opdagelse banebrydende i samtiden, og den satte gang i adskillige store teknologiske landvindinger i løbet af 1800-tallet. Den fortsatte forskning i elektromagnetisme er dog stadig i dag yderst relevant.

Udstillingen er delt op i to dele. I den ene kan man blive klogere på nutidens forskning i elektromagnetisme og på, hvad den kan føre med sig. I udstillingens anden del kan man vandre igennem det elektromagnetiske spektrum, som er en tunnel beklædt med spejlfolie udviklet i samarbejde med arkitektfirmaet Kollision.

I begge dele af udstillingen er der rig mulighed for at benytte sig af alle sine sanser til at gøre den abstrakte videnskab mere håndgribelig.

Til udstillingens ”for-premiere” den 30. januar besøgte den danske astronaut Andreas Mogensen udstillingen, og indtil 28. april er Andreas Mogensens rumkapsel også udstillet på museet.

Fakta: Udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi” åbner 21. februar. Dele af udstillingen er dog allerede åbnet. Steno Museet ligger på C.F. Møllers Allé 2 i Aarhus C. Åbningstider: Tirsdag-fredag kl. 9-16, weekender og helligdage kl. 11-16. Entré koster 30,- for voksne og er gratis for børn under 18.

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job