Udstilling: Steno Museet fejrer elekromagnetismens 200-års fødselsdag

På Steno Museet i Aarhus kan du fra 21. februar fordybe dig i elektromagnetismen med alle dine sanser.

Artikel top billede

I år er det 200 år siden, at den danske videnskabsmand H.C. Ørsted opdagede elektromagnetismen. Det fejrer Steno Museet i Aarhus med udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi.”

Selvom sammenhængen mellem elektricitet og magnetisme var blevet beskrevet før 1820, var Ørsteds opdagelse banebrydende i samtiden, og den satte gang i adskillige store teknologiske landvindinger i løbet af 1800-tallet. Den fortsatte forskning i elektromagnetisme er dog stadig i dag yderst relevant.

Udstillingen er delt op i to dele. I den ene kan man blive klogere på nutidens forskning i elektromagnetisme og på, hvad den kan føre med sig. I udstillingens anden del kan man vandre igennem det elektromagnetiske spektrum, som er en tunnel beklædt med spejlfolie udviklet i samarbejde med arkitektfirmaet Kollision.

I begge dele af udstillingen er der rig mulighed for at benytte sig af alle sine sanser til at gøre den abstrakte videnskab mere håndgribelig.

Til udstillingens ”for-premiere” den 30. januar besøgte den danske astronaut Andreas Mogensen udstillingen, og indtil 28. april er Andreas Mogensens rumkapsel også udstillet på museet.

Fakta: Udstillingen ”Nysgerrighed bringer ny teknologi” åbner 21. februar. Dele af udstillingen er dog allerede åbnet. Steno Museet ligger på C.F. Møllers Allé 2 i Aarhus C. Åbningstider: Tirsdag-fredag kl. 9-16, weekender og helligdage kl. 11-16. Entré koster 30,- for voksne og er gratis for børn under 18.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S