CBB-rigmanden Michael Moesgaard sælger IoT-satsning til Brødrene Dahl-ejer - trækker sig ud af IoT-området

CBB-rigmanden og iværksætteren Michael Moesgaard sælger IoT-delen af Mobilepeople til franske Saint Gobain, der står bag VVS-grossisten Brødrene Dahl, og vil fremover fokusere på cloud computing. Brødrene Dahl vil bruge købet til stor IoT-satsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Iværksætteren Michael Moesgaard - der blev velhavende på at opbvygge og sælge mobilselskabet CBB - sælger IoT-delen af MobilePeople til franske Saint Gobain, der herhjemme står bag VVS-grossisten Brødrene Dahl.

Det fortæller han til ITWatch.

Med salget trækker Michael Moesgaard sig nu ud af hele IoT-området for istedet at satse på opbygning af virksomheder inden for cloud.

“For mit efter vedkommende betyder det, at jeg trækker mig ud af IoT-området, og at jeg nu får mulighed for at fokusere endnu mere på softwareselskaber efter SaaS-modellen. Nogle af sådanne selskaber, som jeg har investeret kraftigt i, planlægger vi samme rejse for som Konsolidator, der blev noteret på Nasdaq sidste år i maj måned, er i færd med,” fortæller han.

Indleder digital transformation

Brødrene Dahl meddeler i en udsendt pressemeddelelse, at selskabet med opkøbet vil indlede en digital transformation af selskabet, ‘hvor data bliver et aktiv for den service, som vi leverer til vores kunder.’

Selskabets danske topchef, Peter Møller, fortæller i en udsendt meddelelse, at baggrunden for købet er, at den traditionelle grossistvirksomhed i dag står over for det, som han kalder for ‘en nødvendig transformation.’

“Med dette opkøb viser vi viljen til at gå nye veje. Det er ikke en investering i mere af det, vi i forvejen laver, men et helt nyt område i forretningen. Det er ikke en investering i mere af det, vi i forvejen laver, men et helt nyt område i forretningen. Vi ser data som et meget vigtigt aktiv både for virksomheden og den service, vi leverer til vores kunder,," lyder det fra Peter Møller.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo