Google lukker helt af for Huawei: Slut med ‘preload’ og ‘sideload’ af Google-apps

Klar melding fra Google: Derfor er det slut med at anvende Google-apps og Google-services på nye Huawei-telefoner.

Artikel top billede

Slut med at anvende vores apps på alle nye Huawei-telefoni.

Sådan lyder den klare melding fra Google, efter der i et stykke tid har været nogen tvivl om i hvor vid udstrækning Huawei-brugerne rent faktisk har været i stand til at anvende Googles apps.

Den amerikanske regering placerede i foråret i fjor Huawei på den såkaldte entity-liste. Det betød, at amerikanske virksomheder reelt blev forbudt at samarbejde med Huawei.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Men hvordan med Google, der jo står bag Android? Det spørgsmål har der været en del tvivl om, og nu tager Google altså bladet fra munden i en blogpost med titlen ‘Answering your questions on Huawei devices and Google services,’ som du finder her.

Her peger Google først og fremmest på, at Google er forbudt at samarbejde med Huawei om alle nye Huawei-enheder. Selskabet må heller ikke levere dets apps til disse telefoner - inklusive Gmail, Maps, YouTube, Play Store og lignende.

Forbuddet gælder imidlertid ikke de Huawei-modeller, der allerede er anvendes i dag og som har været i handelen før 16. maj 2019.

“Vores fokus har været at beskytte Google-brugernes sikkerhed på de millioner af eksisterende Huawei-enheder, der findes i verden,” lyder det fra Google.

Selskabet peger på, at det derfor har fortsat samarbejdet med Huawei med henblik på at levere sikkerheds-opdateringer og opdateringer til Googles apps og services.

“Og det vil vi blive ved med, så længe vi har tilladelse til det,” lyder det fra Google.

Alle Huawei-modeller, der er blevet sendt i handlen efter 16. maj, er nemlig på grund af restriktionerne ikke godkendt under Googles Play Protect, som er Googles sikkerheds-certificering.

Google understreger i blogposten, at heller ikke preloadede eller sideloadede Google-apps vil kunne fungere på Huawei-enheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job