Google lukker helt af for Huawei: Slut med ‘preload’ og ‘sideload’ af Google-apps

Klar melding fra Google: Derfor er det slut med at anvende Google-apps og Google-services på nye Huawei-telefoner.

Artikel top billede

Slut med at anvende vores apps på alle nye Huawei-telefoni.

Sådan lyder den klare melding fra Google, efter der i et stykke tid har været nogen tvivl om i hvor vid udstrækning Huawei-brugerne rent faktisk har været i stand til at anvende Googles apps.

Den amerikanske regering placerede i foråret i fjor Huawei på den såkaldte entity-liste. Det betød, at amerikanske virksomheder reelt blev forbudt at samarbejde med Huawei.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Men hvordan med Google, der jo står bag Android? Det spørgsmål har der været en del tvivl om, og nu tager Google altså bladet fra munden i en blogpost med titlen ‘Answering your questions on Huawei devices and Google services,’ som du finder her.

Her peger Google først og fremmest på, at Google er forbudt at samarbejde med Huawei om alle nye Huawei-enheder. Selskabet må heller ikke levere dets apps til disse telefoner - inklusive Gmail, Maps, YouTube, Play Store og lignende.

Forbuddet gælder imidlertid ikke de Huawei-modeller, der allerede er anvendes i dag og som har været i handelen før 16. maj 2019.

“Vores fokus har været at beskytte Google-brugernes sikkerhed på de millioner af eksisterende Huawei-enheder, der findes i verden,” lyder det fra Google.

Selskabet peger på, at det derfor har fortsat samarbejdet med Huawei med henblik på at levere sikkerheds-opdateringer og opdateringer til Googles apps og services.

“Og det vil vi blive ved med, så længe vi har tilladelse til det,” lyder det fra Google.

Alle Huawei-modeller, der er blevet sendt i handlen efter 16. maj, er nemlig på grund af restriktionerne ikke godkendt under Googles Play Protect, som er Googles sikkerheds-certificering.

Google understreger i blogposten, at heller ikke preloadede eller sideloadede Google-apps vil kunne fungere på Huawei-enheder.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S