Google lukker helt af for Huawei: Slut med ‘preload’ og ‘sideload’ af Google-apps

Klar melding fra Google: Derfor er det slut med at anvende Google-apps og Google-services på nye Huawei-telefoner.

Artikel top billede

Slut med at anvende vores apps på alle nye Huawei-telefoni.

Sådan lyder den klare melding fra Google, efter der i et stykke tid har været nogen tvivl om i hvor vid udstrækning Huawei-brugerne rent faktisk har været i stand til at anvende Googles apps.

Den amerikanske regering placerede i foråret i fjor Huawei på den såkaldte entity-liste. Det betød, at amerikanske virksomheder reelt blev forbudt at samarbejde med Huawei.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Men hvordan med Google, der jo står bag Android? Det spørgsmål har der været en del tvivl om, og nu tager Google altså bladet fra munden i en blogpost med titlen ‘Answering your questions on Huawei devices and Google services,’ som du finder her.

Her peger Google først og fremmest på, at Google er forbudt at samarbejde med Huawei om alle nye Huawei-enheder. Selskabet må heller ikke levere dets apps til disse telefoner - inklusive Gmail, Maps, YouTube, Play Store og lignende.

Forbuddet gælder imidlertid ikke de Huawei-modeller, der allerede er anvendes i dag og som har været i handelen før 16. maj 2019.

“Vores fokus har været at beskytte Google-brugernes sikkerhed på de millioner af eksisterende Huawei-enheder, der findes i verden,” lyder det fra Google.

Selskabet peger på, at det derfor har fortsat samarbejdet med Huawei med henblik på at levere sikkerheds-opdateringer og opdateringer til Googles apps og services.

“Og det vil vi blive ved med, så længe vi har tilladelse til det,” lyder det fra Google.

Alle Huawei-modeller, der er blevet sendt i handlen efter 16. maj, er nemlig på grund af restriktionerne ikke godkendt under Googles Play Protect, som er Googles sikkerheds-certificering.

Google understreger i blogposten, at heller ikke preloadede eller sideloadede Google-apps vil kunne fungere på Huawei-enheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S