Frygt for coronavirus koster it-giganter mere end 1.500 milliarder kroner

Aktiemarkedet lider voldsomt under det voksende trussel fra coronavirussen. De største it-selskaber har allerede mistet milliarder af dollar på aktiemarkedet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Macau Photo Agency on Unsplash)

Mandag tabte de fem største tech-selskaber voldsomt fart på det amerikanske aktiemarked.

Apple, Facebook, Amazon, Microsoft og Googles ejer Alphabet tabte til sammen 238 milliarder dollar i værdi på bare en enkelt handelsdag.

Det svarer til mere end 1.500 milliarder kroner, de fem selskaber til sammen har mistet i værdi på aktiemarkedet, skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Læs også: Medie: Corona-udbrud får Apple til at flytte produktion til Taiwan

Af de fem store selskaber er Apple der er hårdest ramt af virusudbruddet, der har ramt Kina hårdest, men også er begyndt at sprede sig til Europa. Derfor har Apple allerede nedjutseret forventningerne til første kvartal.

Det skyldes både en faldende produktion i Kina, og manglende salg i landet, som Apple ellers har satset hårdt på.

Danske selskaber også ramt

Herhjemme er flere virksomheder også påvirket af coronavirusen. Den danske milliard-startup Tradeshift har været tvunget til at lukke sin afdeling i Kina.

Det betød at 70 ansatte ikke mødte på arbejdet i begyndelsen af februar efter det kinesiske nytår.

Ifølge medstifter af selskabet Mikkel Hippe Brun vil nedlukningen helt sikkert kunne mærkes på produktiviteten i selskabet.

Læs mere her: Smittefare tvinger danske Tradeshift til at lukke afdeling på ubestemt tid: "I det første kvartal bliver omsætningen i Kina hårdt ramt"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse