Domstol nedlægger forbud mod gigantisk Microsoft-kontrakt efter klager fra Amazon

Amerikansk domstol nedlægger forbud mod Microsofts milliard-store cloud-kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium efter klager fra Amazon.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft kan ikke komme i gang med at implementere selskabets omstridte cloud-kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon.

Efter massive klager fra konkurrenten Amazon nedlægger en amerikansk domstol nemlig forbud mod, at Microsoft kan komme i gang, skriver en række amerikanske medier.

Microsoft blev i fjor tildelt ordren på 10 milliarder dollar, men Amazon har klaget over ordren, der da også gennem næsten hele beslutningsforløbet har været plaget af ballade og beskyldninger.

For få dage siden klagede Amazon igen over afgørelsen.

Det kan du læse mere om her: Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Det får nu den amerikanske domstol til at nedlægge en såkaldt ‘preliminary injuction’ - altså et midlertidigt forbud. Det betyder, at hele Microsoft-aftalen sparkes til hjørne indtil videre.

Amazon skal samtidig lægge 42 millioner dollar i depositum som en slags garanti for, at der er kød på sagen.

Læs også:

Amazon trækker USA i retten for kæmpe Microsoft-kontrakt

Amazon overvejer at klage over milliard-kontrakt til Microsoft: "Vi er overraskede over afgørelsen - vi er klart førende"

Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job