Domstol nedlægger forbud mod gigantisk Microsoft-kontrakt efter klager fra Amazon

Amerikansk domstol nedlægger forbud mod Microsofts milliard-store cloud-kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium efter klager fra Amazon.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft kan ikke komme i gang med at implementere selskabets omstridte cloud-kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon.

Efter massive klager fra konkurrenten Amazon nedlægger en amerikansk domstol nemlig forbud mod, at Microsoft kan komme i gang, skriver en række amerikanske medier.

Microsoft blev i fjor tildelt ordren på 10 milliarder dollar, men Amazon har klaget over ordren, der da også gennem næsten hele beslutningsforløbet har været plaget af ballade og beskyldninger.

For få dage siden klagede Amazon igen over afgørelsen.

Det kan du læse mere om her: Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Det får nu den amerikanske domstol til at nedlægge en såkaldt ‘preliminary injuction’ - altså et midlertidigt forbud. Det betyder, at hele Microsoft-aftalen sparkes til hjørne indtil videre.

Amazon skal samtidig lægge 42 millioner dollar i depositum som en slags garanti for, at der er kød på sagen.

Læs også:

Amazon trækker USA i retten for kæmpe Microsoft-kontrakt

Amazon overvejer at klage over milliard-kontrakt til Microsoft: "Vi er overraskede over afgørelsen - vi er klart førende"

Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Styrelsen For It og Læring

Ambitiøs it-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S