Domstol nedlægger forbud mod gigantisk Microsoft-kontrakt efter klager fra Amazon

Amerikansk domstol nedlægger forbud mod Microsofts milliard-store cloud-kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium efter klager fra Amazon.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft kan ikke komme i gang med at implementere selskabets omstridte cloud-kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon.

Efter massive klager fra konkurrenten Amazon nedlægger en amerikansk domstol nemlig forbud mod, at Microsoft kan komme i gang, skriver en række amerikanske medier.

Microsoft blev i fjor tildelt ordren på 10 milliarder dollar, men Amazon har klaget over ordren, der da også gennem næsten hele beslutningsforløbet har været plaget af ballade og beskyldninger.

For få dage siden klagede Amazon igen over afgørelsen.

Det kan du læse mere om her: Amazon i åben krig med Trump: Kræver Donald Trump afhørt om mulig embedsmisbrug i gigantisk cloud-kontrakt

Det får nu den amerikanske domstol til at nedlægge en såkaldt ‘preliminary injuction’ - altså et midlertidigt forbud. Det betyder, at hele Microsoft-aftalen sparkes til hjørne indtil videre.

Amazon skal samtidig lægge 42 millioner dollar i depositum som en slags garanti for, at der er kød på sagen.

Læs også:

Amazon trækker USA i retten for kæmpe Microsoft-kontrakt

Amazon overvejer at klage over milliard-kontrakt til Microsoft: "Vi er overraskede over afgørelsen - vi er klart førende"

Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S