Er stadig kæmpesucces to måneder efter formel aflivning: Mere end hver fjerde pc kører fortsat på Windows 7

Microsoft sendte Windows 7 til de evige jagtmarker for næsten to måneder siden. Men brugerne holder fast i det fortsat meget udbredte system.

Artikel top billede

Det er næsten to måneder siden, at Microsoft udsendte den formelt allersidste patch til det aldrende Windows 7-styresystem, som dermed blev sendt på pension og overladt til brugernes og hackernes nåde.

Det skete 14. januar, hvilket du kan læse mere om her: Danske virksomheder anvender fortsat Windows 7 i stor stil få dage før aflivning: "Folk tager det ikke helt så alvorligt, som vi havde håbet på"

Microsoft har gennem flere år forsøgt at flytte de ihærdige Windows 7-brugere over på Windows 10, som Microsoft på alle måder regner for at være fremtidens system.

Det har selskabet ikke haft den store held med: Brugerne er fortsat vilde med Windows 7, pension eller ej,

Den formelle afslutning på Windows 7’s liv har da heller ikke fået særligt mange Windows 7-brugere til at skrotte systemet.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications. De viser et forsvindende lille frafald af Windows 7-brugerne i kølvandet på pensioneringen 14. januar.

Ifølge tallene kører Windows 7 - der blev lanceret i 2009 - for tiden på ikke mindre end 25,2 procent af verdens pc’er og på 28,6 procent af alle Windows-baserede pcer.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau kan det lille frafald skyldes, at Windows 7-brugere, der ikke nåede at skifte inden udløbet af supporten, har opdaget, at der ikke er sket den store skade.

“Uden synlig skade kan de være nået frem til, at de kan læne sig tilbage og blot blive ved med at køre Windows 7,” lyder det fra vores bureau.

En anden forklaring kan være, at Microsoft fortsat sælger udvidet support til Windows 7 - Extendes Security Updates - som gør, at man som it-ansvarlig fortsat kan sove nogenlunde roligt om natten.

Tallene fra Net Applications viser desuden, at Windows 10 kører på 57,4 procent af alle computere i verden og på 65,1 procent af alle Windows-computere.

Længere nede på listen finder vi Windows 8/8.1, der kører på 4,1 procent af verdens computere og 4,7 procent af alle Windows-computere.

Apples macOS kører på 9,4 procent af verdens personlige computere.

Læs også:

Derfor kan mange danske virksomheder ikke bare skifte fra det pensionerede Windows 7 til Windows 10

Windows 7 behøver ikke at uddø: Tusindvis af net-aktivister kræver at Microsoft gør systemsoftwaren open source

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S