Er stadig kæmpesucces to måneder efter formel aflivning: Mere end hver fjerde pc kører fortsat på Windows 7

Microsoft sendte Windows 7 til de evige jagtmarker for næsten to måneder siden. Men brugerne holder fast i det fortsat meget udbredte system.

Artikel top billede

Det er næsten to måneder siden, at Microsoft udsendte den formelt allersidste patch til det aldrende Windows 7-styresystem, som dermed blev sendt på pension og overladt til brugernes og hackernes nåde.

Det skete 14. januar, hvilket du kan læse mere om her: Danske virksomheder anvender fortsat Windows 7 i stor stil få dage før aflivning: "Folk tager det ikke helt så alvorligt, som vi havde håbet på"

Microsoft har gennem flere år forsøgt at flytte de ihærdige Windows 7-brugere over på Windows 10, som Microsoft på alle måder regner for at være fremtidens system.

Det har selskabet ikke haft den store held med: Brugerne er fortsat vilde med Windows 7, pension eller ej,

Den formelle afslutning på Windows 7’s liv har da heller ikke fået særligt mange Windows 7-brugere til at skrotte systemet.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications. De viser et forsvindende lille frafald af Windows 7-brugerne i kølvandet på pensioneringen 14. januar.

Ifølge tallene kører Windows 7 - der blev lanceret i 2009 - for tiden på ikke mindre end 25,2 procent af verdens pc’er og på 28,6 procent af alle Windows-baserede pcer.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau kan det lille frafald skyldes, at Windows 7-brugere, der ikke nåede at skifte inden udløbet af supporten, har opdaget, at der ikke er sket den store skade.

“Uden synlig skade kan de være nået frem til, at de kan læne sig tilbage og blot blive ved med at køre Windows 7,” lyder det fra vores bureau.

En anden forklaring kan være, at Microsoft fortsat sælger udvidet support til Windows 7 - Extendes Security Updates - som gør, at man som it-ansvarlig fortsat kan sove nogenlunde roligt om natten.

Tallene fra Net Applications viser desuden, at Windows 10 kører på 57,4 procent af alle computere i verden og på 65,1 procent af alle Windows-computere.

Længere nede på listen finder vi Windows 8/8.1, der kører på 4,1 procent af verdens computere og 4,7 procent af alle Windows-computere.

Apples macOS kører på 9,4 procent af verdens personlige computere.

Læs også:

Derfor kan mange danske virksomheder ikke bare skifte fra det pensionerede Windows 7 til Windows 10

Windows 7 behøver ikke at uddø: Tusindvis af net-aktivister kræver at Microsoft gør systemsoftwaren open source

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job