Er stadig kæmpesucces to måneder efter formel aflivning: Mere end hver fjerde pc kører fortsat på Windows 7

Microsoft sendte Windows 7 til de evige jagtmarker for næsten to måneder siden. Men brugerne holder fast i det fortsat meget udbredte system.

Artikel top billede

Det er næsten to måneder siden, at Microsoft udsendte den formelt allersidste patch til det aldrende Windows 7-styresystem, som dermed blev sendt på pension og overladt til brugernes og hackernes nåde.

Det skete 14. januar, hvilket du kan læse mere om her: Danske virksomheder anvender fortsat Windows 7 i stor stil få dage før aflivning: "Folk tager det ikke helt så alvorligt, som vi havde håbet på"

Microsoft har gennem flere år forsøgt at flytte de ihærdige Windows 7-brugere over på Windows 10, som Microsoft på alle måder regner for at være fremtidens system.

Det har selskabet ikke haft den store held med: Brugerne er fortsat vilde med Windows 7, pension eller ej,

Den formelle afslutning på Windows 7’s liv har da heller ikke fået særligt mange Windows 7-brugere til at skrotte systemet.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications. De viser et forsvindende lille frafald af Windows 7-brugerne i kølvandet på pensioneringen 14. januar.

Ifølge tallene kører Windows 7 - der blev lanceret i 2009 - for tiden på ikke mindre end 25,2 procent af verdens pc’er og på 28,6 procent af alle Windows-baserede pcer.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau kan det lille frafald skyldes, at Windows 7-brugere, der ikke nåede at skifte inden udløbet af supporten, har opdaget, at der ikke er sket den store skade.

“Uden synlig skade kan de være nået frem til, at de kan læne sig tilbage og blot blive ved med at køre Windows 7,” lyder det fra vores bureau.

En anden forklaring kan være, at Microsoft fortsat sælger udvidet support til Windows 7 - Extendes Security Updates - som gør, at man som it-ansvarlig fortsat kan sove nogenlunde roligt om natten.

Tallene fra Net Applications viser desuden, at Windows 10 kører på 57,4 procent af alle computere i verden og på 65,1 procent af alle Windows-computere.

Længere nede på listen finder vi Windows 8/8.1, der kører på 4,1 procent af verdens computere og 4,7 procent af alle Windows-computere.

Apples macOS kører på 9,4 procent af verdens personlige computere.

Læs også:

Derfor kan mange danske virksomheder ikke bare skifte fra det pensionerede Windows 7 til Windows 10

Windows 7 behøver ikke at uddø: Tusindvis af net-aktivister kræver at Microsoft gør systemsoftwaren open source

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank