Windows 7 behøver ikke at uddø: Tusindvis af net-aktivister kræver at Microsoft gør systemsoftwaren open source

En af klodens ældste software-NGO'er sætter sig op imod Microsofts beslutning om at trække supporten til Windows 7.

Artikel top billede

Det er et af klodens mest populære pc-styresystemer der uddør denne måned, da Microsoft i midten af januar valgte at trække support-stikket til Windows 7.

Selvom styresystemet har nået sin officielle ’end-of-life’, behøver det dog ikke at uddø, mener software-NGO’en Free Software Foundation (FSF), som nu indleder en kampagne for at få ’upcyclet’ Windows 7.

Her appellerer organisationen Microsoft til at ’rette op på fortidens udåd’ ved at frigive styresystemet til den brede software-offentlighed til efterfølgende studie og forbedring.

Organisationen påpeger, at Microsoft ikke har noget at miste ved at gøre Windows 7 gratis.

Se også: Microsoft klar med hovsa-opdatering til Windows 7 - som egentlig er blevet sendt på pension

FSF stiller software-giganten tre krav, som organisationen gerne ser opfyldt:

- Vi kræver, at Windows 7 frigives som gratis software. Dets levetid behøver ikke at være ovre. Giv det til fællesskabet, så det kan studere det, modificere det og dele det.”.

- Vi tilskynder jer til at respektere sine brugeres frihed og privatliv – i stedet for at tvinge dem over til nyeste Windows-version.

- Vi vil have flere beviser for, at I virkelig respekterer brugerne og brugernes frihed, og det ikke bare er koncepter som markedsføres efter behov.

Underskriftsindsamling

FSF’s kampagne suppleres af en underskriftsindsamling.

Her håbede organisationen at indsamle 7.777 underskrifter, men kan allerede 28. januar tælle over 9.000 underskrifter fra net-aktivister efter fem dages kampagne.

NGO’en er grundlagt af it- og open-source guruen Richard Stallman.

Organisationen har siden 1985 promoveret og advokeret retten til at dele, kreere og modificere software som en universel frihedsrettighed.

Organisationen skabte i halvfemserne styresystemet GNU, et Unix-lignende systemsoftware, som senere affødte afarter som Linux og Android.

Microsoft har igennem de seneste måneder bakket op om flere open-source initiativer, såsom Chromium-kernen i den nye Edge-browser, Microsoft Teams til Linux samt et Linux-subsystem til Windows 10.

Læs også: Her er verdenskendt it-gurus mærkværdige krav-liste

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland