Her er ransomwaren, der har ramt mægtige ISS: Hackere har fået adgang til 65.000 ansattes data

Hackerne, der for næsten tre uger siden angreb ISS, har fået adgang til følsomme data på 65.000 medarbejdere i 23 lande, viser nye oplysninger. Se den ransomware, som de har angrebet med.

Artikel top billede

Hacker-angrebet, der for næsten tre uger siden lagde den danske erhvervskæmpe ISS ned, er ret omfattende.

Det viser en aktindsigt, som DR har fået i angrebet fra Datatilsynet, der har modtaget en indberetning fra ISS med detaljer om angrebet.

Den viser, at der er tale om et ransomware-angreb med det formål at presse penge ud af ISS, som er blevet inficeret med en ransomware med navnet Ryuk.

Under angrebet har hackerne fået adgang til en række oplysninger på 65.000 af ISS omkring 500.000 medarbejdere i 23 lande - herunder navn, telefonnummer, afdeling, mail-adresse og lignende.

ISS meddeler til DR, at selskabet ikke har været i kontakt med hackerne efter angrebet, men overladt hele sagen til politiet.

ISS blev ramt af angrebet 19. februar. Du kan læse mere om selve angreber her: Hackerangreb mod ISS har ramt interne it-systemer: "Vores medarbejdere ude hos kunderne mærker forhåbentligt ikke, at der har været et malware-angreb"

Læs også:

Status fra ISS mere end to uger efter kæmpe hackerangreb: Har stadig ikke adgang til en række it-systemer - sådan står det til lige nu

ISS sætter gang i genopretningsplan: Har endnu intet overblik over konsekvenserne af hackerangreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo