En milliard Android-enheder sårbare over for hackerangreb: "Bekymrende at dyre Android-enheder har så kort levetid"

Mere end en milliard Android-brugere er sårbare over for alvorlige hackerangreb, fordi Google ikke længere udsender patches til ældre Android-versioner.

Artikel top billede

Brugere med ældre Android-telefoner kan være sårbare over for alvorlige hackerangreb.

Google sender nemlig ikke længere patches ud til Android-versioner ældre end 7,0, skriver BBC.

Ifølge Androids egne data bruger 42,1 procent af styresystemets brugere stadig version 6,0 eller ældre.

Læs også: Huawei på trapperne med sin egen søgemaskine: Huawei Search skal udfordre Google

Det betyder altså, at mere end en milliard bruger verden over risikerer at blive ramt af sårbarheder, der ikke længere bliver patched af Android.

Den britiske forbrugerorganisation Which? har testet en række Android-telefoner med den gamle software, og i alle tilfældes lykkedes det at incifere telefonerne med malware.

De fem telefoner, der blev testet, var Motorola X, Samsung Galaxy A5, Sony Xperia Z2, LG/Google Nexus 5, Samsung Galaxy S6.

Which? mener, at Google bør være langt mere transparente med, hvor længe man leverer sikkerhedsopdateringer. Google er netop nu på trapperne med den seneste opdatering af styresystemet, der er nået til version 11.

Læs mere her: Google giver en forsmag på Android 11: Her er det, du kan se frem til

Organisationen har været i kontakt med Google om problemet, men oplyser til BBC, at it-giganten "ikke lykkedes med at forsikre dem om, at den har planer om at hjælpe brugere, der ikke længere kan opdatere deres enheder."

En af de telefoner, der er blevet testet, er Samsungs Galaxy S6, der blev lanceret i 2015.

"Det er meget bekymrende at dyre Android-enheder har så kort levetid, før de mister deres sikkerheds-support. Det efterlader millioner af brugere i risiko for seriøse konsekvenser, hvis de bliver ofre for hackere," siger Kate Bevan fra Witch?.

BBC har været i kontakt med Google, der ikke vil stille op til interview om sagen.

Læs også: Google lukker helt af for Huawei: Slut med ‘preload’ og ‘sideload’ af Google-apps

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S