NNIT’s to topchefer, Per Kogut og Carsten Krogsgaard, går to millioner kroner ned i løn efter dårligt år

NNIT’s to topchefer, CEO Per Kogut og CFO Carsten Krogsgaard, er gået to millioner kroner ned i løn som en direkte konsekvens af NNIT’s katastrofe-år.

Artikel top billede

De to topchefer i NNIT, koncernchef Per Kogut og finansdirektør Carsten Krogsgaard Thomsen, er sammenlagt gået to millioner kroner ned i løn i 2019.

Det er sket som en direkte konsekvens af katastrofe-året 2019, hvor NNIT’s aktiekurs styrtdykkede, flere store kunder sagde farvel til selskabet, og NNIT har lanceret en større omstruktureringsplan, der blandt andet vil føre til nedlæggelse af 250 stillinger.

Tallene fremgår af NNIT’s årsregnskab, men til ITWatch siger selskabets bestyrelsesformand, Carsten Dilling, at NNIT’s incitamentsprogrammer for lederne betyder, at lønnen falder, hvis ikke varen bliver leveret.

“Vores ledelsesteam har måttet se, at deres indtjening sidste år [2019, red] faldt med hvad der svarer til en tredjedel af den indtjening, de havde året før. Det er en direkte konsekvens af de oplevelser, vi havde sidste år,” siger han.

NNIT meddelte for tre uger siden, at CFO Carsten Krogsgaard er på vej ud af firmaet, og at hans afløser, Pernille Fabricius, vil overtage posten senest 1. august.

Det kan du læse mere om her: Ansættelse af ny finansdirektør markerer et paradigmeskifte i NNIT's topledelse: Her er Pernille Fabricius' største udfordring

Topchef Per Kogut sagde i januar til Computerworld, at det var hans mål, at der kom vækst i NNIT efter 2020, men at 2020 ikke så ud til at blive en dans på roser for NNIT.

Det kan du læse mere om her: NNIT-topchef Per Kogut forventer først vækst for NNIT om et år: "Vi har ingredienserne til at komme tilbage på banen".

Du finder NNIT’s årsregnskab for 2019 her.

Læs også:

NNIT's største kunde styrer slagets gang: "Hvis handlen med Novo Nordisk ikke var faldet, så havde det været en champagne-dag i dag"

Her er alt du skal vide om NNIT's krise - fra omfattende spareplan til regnskabsbrøler på seks måneder

Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S