NNIT’s to topchefer, Per Kogut og Carsten Krogsgaard, går to millioner kroner ned i løn efter dårligt år

NNIT’s to topchefer, CEO Per Kogut og CFO Carsten Krogsgaard, er gået to millioner kroner ned i løn som en direkte konsekvens af NNIT’s katastrofe-år.

Artikel top billede

De to topchefer i NNIT, koncernchef Per Kogut og finansdirektør Carsten Krogsgaard Thomsen, er sammenlagt gået to millioner kroner ned i løn i 2019.

Det er sket som en direkte konsekvens af katastrofe-året 2019, hvor NNIT’s aktiekurs styrtdykkede, flere store kunder sagde farvel til selskabet, og NNIT har lanceret en større omstruktureringsplan, der blandt andet vil føre til nedlæggelse af 250 stillinger.

Tallene fremgår af NNIT’s årsregnskab, men til ITWatch siger selskabets bestyrelsesformand, Carsten Dilling, at NNIT’s incitamentsprogrammer for lederne betyder, at lønnen falder, hvis ikke varen bliver leveret.

“Vores ledelsesteam har måttet se, at deres indtjening sidste år [2019, red] faldt med hvad der svarer til en tredjedel af den indtjening, de havde året før. Det er en direkte konsekvens af de oplevelser, vi havde sidste år,” siger han.

NNIT meddelte for tre uger siden, at CFO Carsten Krogsgaard er på vej ud af firmaet, og at hans afløser, Pernille Fabricius, vil overtage posten senest 1. august.

Det kan du læse mere om her: Ansættelse af ny finansdirektør markerer et paradigmeskifte i NNIT's topledelse: Her er Pernille Fabricius' største udfordring

Topchef Per Kogut sagde i januar til Computerworld, at det var hans mål, at der kom vækst i NNIT efter 2020, men at 2020 ikke så ud til at blive en dans på roser for NNIT.

Det kan du læse mere om her: NNIT-topchef Per Kogut forventer først vækst for NNIT om et år: "Vi har ingredienserne til at komme tilbage på banen".

Du finder NNIT’s årsregnskab for 2019 her.

Læs også:

NNIT's største kunde styrer slagets gang: "Hvis handlen med Novo Nordisk ikke var faldet, så havde det været en champagne-dag i dag"

Her er alt du skal vide om NNIT's krise - fra omfattende spareplan til regnskabsbrøler på seks måneder

Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse