Her skal du passe på: Tre ud af fire ransomware-angreb sker uden for normal arbejdstid

Langt størstedelen af alle ransomware-angreb mod store virksomheder sker uden for den almindelige arbejdstid, ifølge det amerikanske it-sikkerhedsfirma FireEye.

Artikel top billede

76 procent af alle ransomware-angreb mod store virksomheder sker uden for den almindelige kontoritid.

Det er konklusionen i en ny rapport fra det amerikanske it-sikkerhedsfirma FireEye.

Analysen viser nærmere bestemt, at virksomhederne skal være særligt opmærksomme i hverdagene uden for den almindelige arbejdstid mellem klokken 08:00 om morgenen og 18:00 om aftenen.

Uden for den almindelige arbejdstid - og om natten - sættes 49 procent af alle ransomware-angreb nemlig ind, ifølge FireEye.

27 procent af angrebene sker henover weekenderne, hvilket betyder, at 76 procent af alle ransomware-angreb mod større virksomheder forekommer uden for den normale arbejdstid.

Det svarer til mere end tre ud af fire angreb rettes mod virksomhederne uden for den almindelige arbejdstid.

Læs også: Mærsk overvejede at betale løsepenge til hackere efter kæmpe-angreb - CEO Søren Skou talte i telefon med Satya Nadella fem gange

Denne type angreb er steget med 860 procent siden 2017

FireEye oplyser, at informationerne er indsamlet på baggrund af en række ransomware-angreb mellem 2017 og 2019, og rapporten viser altså, at under en fjerdedel af de samlede ransomware-angreb - nærmere bestemt 24 procent - sker i den almindelige arbejdstid.

FireEye forklarer de markante forskelle med, at der typisk ikke er særligt mange it-medarbejdere tilstede uden for almindelig arbejdstid, hvilket gør den periode til et oplagt tidspunkt at angribe på.

Det betyder, at selv hvis selskabets overvågning fanger ransomware-angrebet vil det tage længere tid for virksomheden at reagere på.

Og der er god grund til at øge virksomhedernes alarmberedskab.

Ifølge FireEye er ransomware-angreb, hvor en fyisk person står bag angrebet, nemlig steget med 860 procent siden 2017.

It-sikkerhedsfirmaet påpeger desuden, at det er alle selskaber over hele verden, der er udsat for denne trussel, hvilket vi allerede har set i Danmark.

Her har både A.P. Møller-Mærsk, Demant og ISS blevet udsat for voldsomme hacker-angreb siden sommeren 2017.

Læs også: Her er it-sikkerhedsplanen, der skal sikre FLSmidth mod at ende som Mærsk og Demant

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S