Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook på charmeoffensiv: Klar med 100 millioner til corona-ramte virksomheder

Mere end en halv milliard kroner er Facebook parat til at sende ud til mindre virksomheder, der lider under den nuværende corona-virus, der allerede har fået flere selskaber i Danmark til at fyre medarbejdere.

Statsminister Mette Frederiksen (S) og en række andre regeringsledere har allerede sendt økonomiske hjælpepakker til virksomheder for at hjælpe landets virksomheder.

Nu begynder private virksomheder også at melde sig i koret. 100 millioner dollar eller omkring 670 millioner kroner vil Facebook sende ud til nogle af de mange virksomheder, der lider under corona-epidemien.

Skriver nyhedsbureauet Reuters.

I alt kommer omkring 30.000 mindre virksomheder til at få glæde af pengene som ifølge Facebook vil blive fordelt til mere 30 lande.

"Vi har lyttet til små virksomheder for at forstå, hvordan vi bedst kan hjælpe dem. Vi har hørt højt og tydeligt, at finansiel støtte ville hjælpe dem med at holde hjulene igang og betale folk, der ikke kan komme på arbejde," siger Sheryl Sandberg ifølge Reuters.

Virksomhederne kommer ifølge Facebook til at kunne bruge pengene på husleje, lønninger eller annoncering på Facebook.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere