Dansk Erhverv med opfordring: Opgrader medarbejdernes digitale kompetencer under coronakrisen

Mange medarbejdere i danske virksomheder føler, at de ikke har gode nok it-kompetencer. Ifølge Dansk Erhverv er krisen en oplagt mulighed for at opgradere kompetencerne.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Hver tredje medarbejder i de danske virksomheder føler, at de ikke har fået tilstrækkelig med uddannelse på it-fronten.

Derfor opfordrer erhvervsorganisationen Dansk Erhverv nu sine medlemmer til at udnytte den aktuelle coronakrise, hvor mange medarbejdere er blevet sendt hjem, til at skærpe medarbejdernes it-kompetencer.

”For nogle virksomheder kan det give mening at bruge situationen til at opgradere medarbejdernes digitale kompetencer, så både medarbejdere og virksomheder står bedre rustet, når landet og økonomien åbner igen,” lyder det fra Dansk Erhverv i en meddelelse sendt til Computerworld.

Ifølge Dansk Erhverv har 72 procent af organisationens medlemsvirksomheder hjemsendt medarbejdere i forbindelse med udbruddet af coronavirus.

Organisationen oplyser desuden, at 43 procent af dets medlemmer forventer at komme til at gøre brug af de nye muligheder for lønkompensation. Blandt Dansk Erhvervsmedlemmer i it- og telebranchen er det 24 procent af virksomhederne, der forventer at gøre brug af ordningen.

Læs også: Hver fjerde danske it- og teleselskab vil søge lønkompensation på grund af Covid-19

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland