Dansk Erhverv med opfordring: Opgrader medarbejdernes digitale kompetencer under coronakrisen

Mange medarbejdere i danske virksomheder føler, at de ikke har gode nok it-kompetencer. Ifølge Dansk Erhverv er krisen en oplagt mulighed for at opgradere kompetencerne.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Hver tredje medarbejder i de danske virksomheder føler, at de ikke har fået tilstrækkelig med uddannelse på it-fronten.

Derfor opfordrer erhvervsorganisationen Dansk Erhverv nu sine medlemmer til at udnytte den aktuelle coronakrise, hvor mange medarbejdere er blevet sendt hjem, til at skærpe medarbejdernes it-kompetencer.

”For nogle virksomheder kan det give mening at bruge situationen til at opgradere medarbejdernes digitale kompetencer, så både medarbejdere og virksomheder står bedre rustet, når landet og økonomien åbner igen,” lyder det fra Dansk Erhverv i en meddelelse sendt til Computerworld.

Ifølge Dansk Erhverv har 72 procent af organisationens medlemsvirksomheder hjemsendt medarbejdere i forbindelse med udbruddet af coronavirus.

Organisationen oplyser desuden, at 43 procent af dets medlemmer forventer at komme til at gøre brug af de nye muligheder for lønkompensation. Blandt Dansk Erhvervsmedlemmer i it- og telebranchen er det 24 procent af virksomhederne, der forventer at gøre brug af ordningen.

Læs også: Hver fjerde danske it- og teleselskab vil søge lønkompensation på grund af Covid-19

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo