Dansk Erhverv med opfordring: Opgrader medarbejdernes digitale kompetencer under coronakrisen

Mange medarbejdere i danske virksomheder føler, at de ikke har gode nok it-kompetencer. Ifølge Dansk Erhverv er krisen en oplagt mulighed for at opgradere kompetencerne.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Hver tredje medarbejder i de danske virksomheder føler, at de ikke har fået tilstrækkelig med uddannelse på it-fronten.

Derfor opfordrer erhvervsorganisationen Dansk Erhverv nu sine medlemmer til at udnytte den aktuelle coronakrise, hvor mange medarbejdere er blevet sendt hjem, til at skærpe medarbejdernes it-kompetencer.

”For nogle virksomheder kan det give mening at bruge situationen til at opgradere medarbejdernes digitale kompetencer, så både medarbejdere og virksomheder står bedre rustet, når landet og økonomien åbner igen,” lyder det fra Dansk Erhverv i en meddelelse sendt til Computerworld.

Ifølge Dansk Erhverv har 72 procent af organisationens medlemsvirksomheder hjemsendt medarbejdere i forbindelse med udbruddet af coronavirus.

Organisationen oplyser desuden, at 43 procent af dets medlemmer forventer at komme til at gøre brug af de nye muligheder for lønkompensation. Blandt Dansk Erhvervsmedlemmer i it- og telebranchen er det 24 procent af virksomhederne, der forventer at gøre brug af ordningen.

Læs også: Hver fjerde danske it- og teleselskab vil søge lønkompensation på grund af Covid-19

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS