Dansk Erhverv med opfordring: Opgrader medarbejdernes digitale kompetencer under coronakrisen

Mange medarbejdere i danske virksomheder føler, at de ikke har gode nok it-kompetencer. Ifølge Dansk Erhverv er krisen en oplagt mulighed for at opgradere kompetencerne.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Hver tredje medarbejder i de danske virksomheder føler, at de ikke har fået tilstrækkelig med uddannelse på it-fronten.

Derfor opfordrer erhvervsorganisationen Dansk Erhverv nu sine medlemmer til at udnytte den aktuelle coronakrise, hvor mange medarbejdere er blevet sendt hjem, til at skærpe medarbejdernes it-kompetencer.

”For nogle virksomheder kan det give mening at bruge situationen til at opgradere medarbejdernes digitale kompetencer, så både medarbejdere og virksomheder står bedre rustet, når landet og økonomien åbner igen,” lyder det fra Dansk Erhverv i en meddelelse sendt til Computerworld.

Ifølge Dansk Erhverv har 72 procent af organisationens medlemsvirksomheder hjemsendt medarbejdere i forbindelse med udbruddet af coronavirus.

Organisationen oplyser desuden, at 43 procent af dets medlemmer forventer at komme til at gøre brug af de nye muligheder for lønkompensation. Blandt Dansk Erhvervsmedlemmer i it- og telebranchen er det 24 procent af virksomhederne, der forventer at gøre brug af ordningen.

Læs også: Hver fjerde danske it- og teleselskab vil søge lønkompensation på grund af Covid-19

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job