Danske it-virksomheder bekymrede: Corona-krisen står til at ramme ordrebøgerne

Corona-krisen kommer til at ramme nysalget, frygter flere it-virksomheder.

Artikel top billede

En række danske it-virksomheder frygter, at corona-krisen kommer til at ramme nysalget af produkter i den nærmeste fremtid, hvor indgangen til ordrebøgerne derfor meget vel kan begynde at tørre ind.

Det gælder blandt andet nordjyske Targit, hvor direktør Leif Vestergaard til ITWatch siger, at han forventer, at krisen kommer til at ramme selskabets ordrebøger.

“Vi har en forventning om, at nysalg kommer til at være på et minimum i andet kvartal. Alle virksomheder har jo prøvet at finde ud af, hvad kan man skubbe, og hvad kan man ikke. Og vi har også projekter, som er skubbet til den anden side af sommerferien,” siger han.

Også andre selskaber forventer med nogen bekymring, at deres kunder begynder at skrue ned for investeringerne på grund af vigende indtjening eller manglende ressourcer.

Læs også:

Hver fjerde danske it- og teleselskab vil søge lønkompensation på grund af Covid-19

Sådan er it-konsulentbranchen blevet ramt efter nedlukning af Danmark: Her er status fra 7N, Prodata Consult og Devoteam

IT-Branchen: Tre områder af den danske it-industri risikerer at bliver særligt hårdt ramt af corona-virus

Coronavirus rammer Microsofts kerneforretning: Nedjusterer forventninger for Windows-salg

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S