Danske it-virksomheder bekymrede: Corona-krisen står til at ramme ordrebøgerne

Corona-krisen kommer til at ramme nysalget, frygter flere it-virksomheder.

Artikel top billede

En række danske it-virksomheder frygter, at corona-krisen kommer til at ramme nysalget af produkter i den nærmeste fremtid, hvor indgangen til ordrebøgerne derfor meget vel kan begynde at tørre ind.

Det gælder blandt andet nordjyske Targit, hvor direktør Leif Vestergaard til ITWatch siger, at han forventer, at krisen kommer til at ramme selskabets ordrebøger.

“Vi har en forventning om, at nysalg kommer til at være på et minimum i andet kvartal. Alle virksomheder har jo prøvet at finde ud af, hvad kan man skubbe, og hvad kan man ikke. Og vi har også projekter, som er skubbet til den anden side af sommerferien,” siger han.

Også andre selskaber forventer med nogen bekymring, at deres kunder begynder at skrue ned for investeringerne på grund af vigende indtjening eller manglende ressourcer.

Læs også:

Hver fjerde danske it- og teleselskab vil søge lønkompensation på grund af Covid-19

Sådan er it-konsulentbranchen blevet ramt efter nedlukning af Danmark: Her er status fra 7N, Prodata Consult og Devoteam

IT-Branchen: Tre områder af den danske it-industri risikerer at bliver særligt hårdt ramt af corona-virus

Coronavirus rammer Microsofts kerneforretning: Nedjusterer forventninger for Windows-salg

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job