Antallet af ransomware-angreb stiger: Corona-krisen øger risikoen for virksomheder

Center for Cybersikkerhed udsender en række advarsler mens corona-virussen spreder sig i Danmark. Den udløser nemlig større risiko for den digitale sikkerhed.

Artikel top billede

Danske virksomheder og offentlige myndigheder skal rette særligt fokus på ransomware-angreb.

Sådan lyder opfordringen fra Center for Cybersikkerhed, der har set en stigende trussel fra netop ransomware i løbet af det seneste år. Samtidig med corona-virussen er risikoen for at blive ramt blevet endnu større, vurderer centeret.

"Myndigheder og virksomheder er særligt sårbare under den igangværende corona-pandemi, hvor mange medarbejdere arbejder hjemme, og ressourcer i relation til opretholdelsen af it-drift er særligt sårbare eller kritiske," skriver Center for Cybersikkerhed.

Læs også: Microsoft advarer mod to kritiske Windows-sårbarheder: Har endnu ingen patch klar

Flere hackergrupper har meddelt, at man ikke vil angribe sundhedssektoren med ransomware-angreb under Corona-krisen.

Det advarer Center for Cybersikkerhed dog kraftigt imod at tro på. Samtidig henviser den danske cybermyndighed til, at der allerede er set flere angreb på europæiske hospitaler.

"Ransomware er desværre en hyldevare i kriminelle kredse. Derfor kan man ikke regne med enkelte udmeldinger om at holde igen med angreb," skriver Center for Cybersikkerhed på Twitter.

Leverandører og hospitaler er særligt udsat

Både i Europa og Danmark er risikoen for at blive ramt af ransomware-angreb størst i sundhedssektoren men også for skoler, myndigheder og it-leverandører.

"Et målrettet ransomware-angreb mod danske myndigheder og virksomheder vil ikke kun påvirke den enkelte organisation, men kan potentielt også påvirke samfundsvigtige ydelser, hvis der er tale om organisationer i bestemte sektorer," skriver Center for Cybersikkerhed.

Læs også: Sikkerhedsekspert vil straffe hackere, der udnytter corona-krisen: "Vi vil finde jer og sørge for, at I bliver straffet"

Hackergruppen Maze Team har ifølge it-sikkerhedsvirksomheden ESET tilmeld tilbudt rabat på sine løsesummer, samtidig med at man afholder sig fra at angribe hospitaler.

I et form for marketingstunt har grupen meddelt, at man vil tilbyde 20 procent rabat på at få sine filer låst op igen på grund af corona-virussen.

"Maze Team er blevet tilkendt æren for at have offentliggjort sundhedsdata fra en række sundhedsorganisationer, der nægtede at betale løsesum," skriver ESET i en rapport.

Læs også: Vil tage corona-pres væk fra admins: Microsoft forlænger Windows 10-versioner med et halvt år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS