Antallet af ransomware-angreb stiger: Corona-krisen øger risikoen for virksomheder

Center for Cybersikkerhed udsender en række advarsler mens corona-virussen spreder sig i Danmark. Den udløser nemlig større risiko for den digitale sikkerhed.

Artikel top billede

Danske virksomheder og offentlige myndigheder skal rette særligt fokus på ransomware-angreb.

Sådan lyder opfordringen fra Center for Cybersikkerhed, der har set en stigende trussel fra netop ransomware i løbet af det seneste år. Samtidig med corona-virussen er risikoen for at blive ramt blevet endnu større, vurderer centeret.

"Myndigheder og virksomheder er særligt sårbare under den igangværende corona-pandemi, hvor mange medarbejdere arbejder hjemme, og ressourcer i relation til opretholdelsen af it-drift er særligt sårbare eller kritiske," skriver Center for Cybersikkerhed.

Læs også: Microsoft advarer mod to kritiske Windows-sårbarheder: Har endnu ingen patch klar

Flere hackergrupper har meddelt, at man ikke vil angribe sundhedssektoren med ransomware-angreb under Corona-krisen.

Det advarer Center for Cybersikkerhed dog kraftigt imod at tro på. Samtidig henviser den danske cybermyndighed til, at der allerede er set flere angreb på europæiske hospitaler.

"Ransomware er desværre en hyldevare i kriminelle kredse. Derfor kan man ikke regne med enkelte udmeldinger om at holde igen med angreb," skriver Center for Cybersikkerhed på Twitter.

Leverandører og hospitaler er særligt udsat

Både i Europa og Danmark er risikoen for at blive ramt af ransomware-angreb størst i sundhedssektoren men også for skoler, myndigheder og it-leverandører.

"Et målrettet ransomware-angreb mod danske myndigheder og virksomheder vil ikke kun påvirke den enkelte organisation, men kan potentielt også påvirke samfundsvigtige ydelser, hvis der er tale om organisationer i bestemte sektorer," skriver Center for Cybersikkerhed.

Læs også: Sikkerhedsekspert vil straffe hackere, der udnytter corona-krisen: "Vi vil finde jer og sørge for, at I bliver straffet"

Hackergruppen Maze Team har ifølge it-sikkerhedsvirksomheden ESET tilmeld tilbudt rabat på sine løsesummer, samtidig med at man afholder sig fra at angribe hospitaler.

I et form for marketingstunt har grupen meddelt, at man vil tilbyde 20 procent rabat på at få sine filer låst op igen på grund af corona-virussen.

"Maze Team er blevet tilkendt æren for at have offentliggjort sundhedsdata fra en række sundhedsorganisationer, der nægtede at betale løsesum," skriver ESET i en rapport.

Læs også: Vil tage corona-pres væk fra admins: Microsoft forlænger Windows 10-versioner med et halvt år

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S