Microsoft advarer mod to kritiske Windows-sårbarheder: Har endnu ingen patch klar

To kritiske sårbarheder er blevet opdaget af Microsoft. De kan få alvorlige konsekvenser for brugerne. Selskabet er endnu ikke klar med en patch til sårbarhederne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Mere end en milliard Windows-brugere er sårbare over for en ny '0-day'- sårbarhed.

Det advarer Microsoft nu selv om, der er blevet gjort opmærksom på de to sårbarheder.

Både styresystemerne Windows 10 og 8.1 er sårbare over for de to 0-day trusler. Derudover er Windows 7 også omfattet af sårbarheden.

Styresystemet fik tidligere på året sin sidste sikkerhedsopdatering fra Microsoft, som altså ikke understøtter Windows 7 længere.

Læs også: Center for Cybersikkerhed frygter hackerangreb fra andre stater midt i corona-krisen: "Vi skal hurtigst muligt tilbage til normal drift"

Anbefalingen fra Microsoft er derfor, at alle får opdateret til Windows 10 hurtigst muligt.

Sårbarheden betyder, at hackere har mulighed for at eksekvere ondsindet kode på offerets system. Ifølge Microsoft er risikoen for Windows 10 brugere dog begrænset.

"For systemer der kører opdaterede versioner af Windows 10 vil et succelfuldt angreb kun kunne resultere i, at koden vil blive eksekveret i en AppContainer sandbox kontekst med begrænsede rettigheder og muligheden," lyder det fra den amerikanske it-gigant.

Læs også: Forsvarets Efterretningstjeneste advarer: Opdater Windows 10 med det samme

Endnu ingen patch

Microsoft oplyser selv, at der endnu ikke er nogen patch klar til de mere end en milliard windows-brugere verden over.

Derfor anbefaler selskabet, at man i stedet sætter gang i en række såkaldte workarounds indtil Microsoft er klar med en sikkerhedsopdatering, der retter de to kritiske sårbarheder.

Ifølge den seneste opdatering på Microsofts hjemmeside har man endnu ikke et bud på, hvornår brugerne kan forvente at patchen er klar.

Man minder dog brugerne om, at den anden tirsdag i hver måned udsender Microsoft en rækker sikkerhedsopdateringer på den såkaldte Patch Tuesday.

Læs også: It-sikkerhedstruslerne stiger massivt, når du arbejder hjemme: "Brugerne sænker paraderne, fordi fokus er et andet sted"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura