Statens Serum Institut efter overvågningskritik: Vi vil altså ikke overvåge enkelte danskeres mobiltelefoner

Efter flere dages kritik afviser Staten Serum Institut påstanden om, at insituttet vil spore enkelttelefoner som led i corona-bekæmpelsen.

Artikel top billede

Statens Serum Institut afviser efter flere dages kritik blankt, at instituttet skulle have planer om at overvåge eller spore enkeltpersoners mobiltelefoner, skriver Jyllands-Posten.

Det sker efter, at det kom frem, at Statens Serum Institut havde ansøgt teleselskaberne om udlevering af lokationsdata fra teleselskabernes mobilmaster.

Det kan du læse mere om her: Statens Serum Institut vil have adgang til lokationsdata om danskernes mobiltelefoner

Fagforeningen Prosa har blandt andet advaret mod udleveringen af data og krævet svar på, hvad hvordan serum-instituttet præcist har tænkt sig at anvende de pågældende data.

Statens Serum Institut påpeger nu, at der har været tale om en ‘afgrundsdyb misforståelse’, at det er blevet udlagt som om, at instituttet ville kortlægge borgernes færden.

Det hverken kan eller vil nemlig spore enkeltindivider.

“Der er på ingen måde tale om sporing af enkelte mobiltelefoner eller enkeltborgere. Det, som vi gerne vil have fra telebranchen, er helt overordnede og fuldstændig anonymiserede oplysninger om antallet af mobiltelefoner, som har skiftet geografisk placering inden for et givet tidsrum,” siger overlæge Robert Skov fra instituttet til avisen.

En række af Europas store teleselskaber har indvilget i at sende lignende data på alle deres brugere til EU for at skabe et overblik over den såkaldte kontakthyppighed.

Det kan du læse mere om her: Europæiske telekæmper sender lokationsdata på samtlige kunder til EU

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS