Nemlig.com har ansat 200 på halvanden uge: Nu er 200 mere på vej

Onlinesupermarkedet Nemlig.com har 10 gange så mange nye kunder som før coronakrisen. For at kunne følge med har Nemlig-com allerede ansat 200 nye ansatte - og 200 mere er på vej, fortæller selskabets direktør til medie.

Artikel top billede

Danskerne er som aldrig før flokket til onlinesupermarkeder i corona-tiderne.

Lige nu oplever onlinesupermarkedet Nemlig.com 10 gange så mange nye kunder som før krisen.og

For at følge med i Nemlig.coms logistikcenter i Brøndby har selskabet ansat 200 medarbejdere på halvanden uge. Men det er slet ikke nok, og nu er 200 mere på vej.

Det skriver Finans.

"Vi havde brug for folk til varemodtagelse, opfyldning på hylder og pakning. Men da vi havde været i gang med rekruttering i en lille uges tid, kunne jeg se, at vi skulle have en ny målsætning. Det skulle hedde 400, og det går vi efter at ramme inden for de næste par uger," lyder det fra Nemlig.coms adm. direktør Stefan Plenge til Finans.

Nemlig.coms vækst er i denne periode mere end fordoblet sammenlignet med samme tid i 2019

Nemlig.com havde i seneste årsregnskab for 2018/2019 en omsætning på 1,4 milliarder kroner.

Selskabet har knap 1.000 ansatte.

Læs også: Atea Danmark fyrer og hjemsender ansatte: Vil have alle medarbejdere til at gå 10 procent ned i løn

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse