Nemlig.com har ansat 200 på halvanden uge: Nu er 200 mere på vej

Onlinesupermarkedet Nemlig.com har 10 gange så mange nye kunder som før coronakrisen. For at kunne følge med har Nemlig-com allerede ansat 200 nye ansatte - og 200 mere er på vej, fortæller selskabets direktør til medie.

Artikel top billede

Danskerne er som aldrig før flokket til onlinesupermarkeder i corona-tiderne.

Lige nu oplever onlinesupermarkedet Nemlig.com 10 gange så mange nye kunder som før krisen.og

For at følge med i Nemlig.coms logistikcenter i Brøndby har selskabet ansat 200 medarbejdere på halvanden uge. Men det er slet ikke nok, og nu er 200 mere på vej.

Det skriver Finans.

"Vi havde brug for folk til varemodtagelse, opfyldning på hylder og pakning. Men da vi havde været i gang med rekruttering i en lille uges tid, kunne jeg se, at vi skulle have en ny målsætning. Det skulle hedde 400, og det går vi efter at ramme inden for de næste par uger," lyder det fra Nemlig.coms adm. direktør Stefan Plenge til Finans.

Nemlig.coms vækst er i denne periode mere end fordoblet sammenlignet med samme tid i 2019

Nemlig.com havde i seneste årsregnskab for 2018/2019 en omsætning på 1,4 milliarder kroner.

Selskabet har knap 1.000 ansatte.

Læs også: Atea Danmark fyrer og hjemsender ansatte: Vil have alle medarbejdere til at gå 10 procent ned i løn

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S