Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Brugerne vender i stigende omfang ryggen til Firefox-browseren, der nu har den mindste udbredelse i 15 år. Firefox er nu mindre udbredt end Microsofts Edge-browser.

Artikel top billede

Mozillas Firefox-browser fortsætter sin efterhånden månedslange nedtur og bliver nu overhalet af Microsofts Edge.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications for marts.

De viser ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Firefox nu har en markedsandel på 7,2 procent.

Firefox har tabt markedsandele i fem af de seneste seks måneder og ligger nu på det laveste niveau i de seneste 15 år.

Nedturen betyder også, at Microsofts IT- og Edge-browsere nu overhaler Firefox som verdens næstmest udbredte browser.

Edge og IE har tilsammen en markedsandel på 13,5 procent.

De to Microsofts-browsere har vundet markedsandel hver måned i de seneste fire måneder og er vokset med otte procent alene over de seneste to måneder.

Dermed tyder meget på, at browser-brugerne har taget godt imod Microsofts beslutning om at relancere Edge i en version bygget på Googles Chromium-kode, der også ligger bag Googles egen Chrome-browser.

Det kan du læse mere om her: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

På førstepladsen ligger Googles altdominerende Chrome-browser, der har en markedsandel på hele 68,5 procent, mens Apples Safari-browser har en markedsandel på 3,6 procent og Opera på 1,1 procent.

Læs også:

Brugerne flygter fra Firefox: Dropper til laveste markedsandel siden 2005

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect