Artikel top billede

Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Brugerne vender i stigende omfang ryggen til Firefox-browseren, der nu har den mindste udbredelse i 15 år. Firefox er nu mindre udbredt end Microsofts Edge-browser.

Mozillas Firefox-browser fortsætter sin efterhånden månedslange nedtur og bliver nu overhalet af Microsofts Edge.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications for marts.

De viser ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Firefox nu har en markedsandel på 7,2 procent.

Firefox har tabt markedsandele i fem af de seneste seks måneder og ligger nu på det laveste niveau i de seneste 15 år.

Nedturen betyder også, at Microsofts IT- og Edge-browsere nu overhaler Firefox som verdens næstmest udbredte browser.

Edge og IE har tilsammen en markedsandel på 13,5 procent.

De to Microsofts-browsere har vundet markedsandel hver måned i de seneste fire måneder og er vokset med otte procent alene over de seneste to måneder.

Dermed tyder meget på, at browser-brugerne har taget godt imod Microsofts beslutning om at relancere Edge i en version bygget på Googles Chromium-kode, der også ligger bag Googles egen Chrome-browser.

Det kan du læse mere om her: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

På førstepladsen ligger Googles altdominerende Chrome-browser, der har en markedsandel på hele 68,5 procent, mens Apples Safari-browser har en markedsandel på 3,6 procent og Opera på 1,1 procent.

Læs også:

Brugerne flygter fra Firefox: Dropper til laveste markedsandel siden 2005

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis