Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Brugerne vender i stigende omfang ryggen til Firefox-browseren, der nu har den mindste udbredelse i 15 år. Firefox er nu mindre udbredt end Microsofts Edge-browser.

Artikel top billede

Mozillas Firefox-browser fortsætter sin efterhånden månedslange nedtur og bliver nu overhalet af Microsofts Edge.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications for marts.

De viser ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Firefox nu har en markedsandel på 7,2 procent.

Firefox har tabt markedsandele i fem af de seneste seks måneder og ligger nu på det laveste niveau i de seneste 15 år.

Nedturen betyder også, at Microsofts IT- og Edge-browsere nu overhaler Firefox som verdens næstmest udbredte browser.

Edge og IE har tilsammen en markedsandel på 13,5 procent.

De to Microsofts-browsere har vundet markedsandel hver måned i de seneste fire måneder og er vokset med otte procent alene over de seneste to måneder.

Dermed tyder meget på, at browser-brugerne har taget godt imod Microsofts beslutning om at relancere Edge i en version bygget på Googles Chromium-kode, der også ligger bag Googles egen Chrome-browser.

Det kan du læse mere om her: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

På førstepladsen ligger Googles altdominerende Chrome-browser, der har en markedsandel på hele 68,5 procent, mens Apples Safari-browser har en markedsandel på 3,6 procent og Opera på 1,1 procent.

Læs også:

Brugerne flygter fra Firefox: Dropper til laveste markedsandel siden 2005

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS