Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Brugerne vender i stigende omfang ryggen til Firefox-browseren, der nu har den mindste udbredelse i 15 år. Firefox er nu mindre udbredt end Microsofts Edge-browser.

Artikel top billede

Mozillas Firefox-browser fortsætter sin efterhånden månedslange nedtur og bliver nu overhalet af Microsofts Edge.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications for marts.

De viser ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Firefox nu har en markedsandel på 7,2 procent.

Firefox har tabt markedsandele i fem af de seneste seks måneder og ligger nu på det laveste niveau i de seneste 15 år.

Nedturen betyder også, at Microsofts IT- og Edge-browsere nu overhaler Firefox som verdens næstmest udbredte browser.

Edge og IE har tilsammen en markedsandel på 13,5 procent.

De to Microsofts-browsere har vundet markedsandel hver måned i de seneste fire måneder og er vokset med otte procent alene over de seneste to måneder.

Dermed tyder meget på, at browser-brugerne har taget godt imod Microsofts beslutning om at relancere Edge i en version bygget på Googles Chromium-kode, der også ligger bag Googles egen Chrome-browser.

Det kan du læse mere om her: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

På førstepladsen ligger Googles altdominerende Chrome-browser, der har en markedsandel på hele 68,5 procent, mens Apples Safari-browser har en markedsandel på 3,6 procent og Opera på 1,1 procent.

Læs også:

Brugerne flygter fra Firefox: Dropper til laveste markedsandel siden 2005

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,