Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Brugerne vender i stigende omfang ryggen til Firefox-browseren, der nu har den mindste udbredelse i 15 år. Firefox er nu mindre udbredt end Microsofts Edge-browser.

Artikel top billede

Mozillas Firefox-browser fortsætter sin efterhånden månedslange nedtur og bliver nu overhalet af Microsofts Edge.

Det viser nye tal fra analysehuset Net Applications for marts.

De viser ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Firefox nu har en markedsandel på 7,2 procent.

Firefox har tabt markedsandele i fem af de seneste seks måneder og ligger nu på det laveste niveau i de seneste 15 år.

Nedturen betyder også, at Microsofts IT- og Edge-browsere nu overhaler Firefox som verdens næstmest udbredte browser.

Edge og IE har tilsammen en markedsandel på 13,5 procent.

De to Microsofts-browsere har vundet markedsandel hver måned i de seneste fire måneder og er vokset med otte procent alene over de seneste to måneder.

Dermed tyder meget på, at browser-brugerne har taget godt imod Microsofts beslutning om at relancere Edge i en version bygget på Googles Chromium-kode, der også ligger bag Googles egen Chrome-browser.

Det kan du læse mere om her: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

På førstepladsen ligger Googles altdominerende Chrome-browser, der har en markedsandel på hele 68,5 procent, mens Apples Safari-browser har en markedsandel på 3,6 procent og Opera på 1,1 procent.

Læs også:

Brugerne flygter fra Firefox: Dropper til laveste markedsandel siden 2005

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S