Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Den planlagte milliard-fusion af Nets og Mastercard er så stor, at den kan påvirke konkurrencesituationen i Europa, vurderer Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der nu overdrager sagen til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

Mastercards planlagte kæmpeopkøb af dele af Nets kan få afgørende indflydelse på konkurrencesituationen på betalings-området i Danmark og andre lande.

Sådan lyder vurderingen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der siden september har været i gang med at undersøge de mulige konsekvenser af opkøbet.

Konklusionen på de indledende undersøgelser er, at fusionen af Nets og Mastercard kan ‘påvirke markeder både i Danmark og i andre EU-lande samt samhandlen mellem landene,’ lyder det fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen sender nu sagen videre til EU-Kommissionen, der skal tage stilling til, om opkøbet af Nets' konto-til-kontobaserede tjenester kan godkendes.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen meddeler, at det er første gang i 20 år, at styrelsen videresender en fusionssag til EU-Kommissionen.

Handlen faldt på plads i august i fjor. Med over til Mastercard følger 270 Nets-ansatte.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Læs også:

Nets gør klar til massiv europæisk ekspansion: Store forandringer på vej i it-organisationen

Nets fyrer mere end 500 medarbejdere

Nets' milliardsalg til Mastercard kan føre til ændringer i omdiskuteret aktieprogram

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S