Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Den planlagte milliard-fusion af Nets og Mastercard er så stor, at den kan påvirke konkurrencesituationen i Europa, vurderer Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der nu overdrager sagen til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

Mastercards planlagte kæmpeopkøb af dele af Nets kan få afgørende indflydelse på konkurrencesituationen på betalings-området i Danmark og andre lande.

Sådan lyder vurderingen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der siden september har været i gang med at undersøge de mulige konsekvenser af opkøbet.

Konklusionen på de indledende undersøgelser er, at fusionen af Nets og Mastercard kan ‘påvirke markeder både i Danmark og i andre EU-lande samt samhandlen mellem landene,’ lyder det fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen sender nu sagen videre til EU-Kommissionen, der skal tage stilling til, om opkøbet af Nets' konto-til-kontobaserede tjenester kan godkendes.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen meddeler, at det er første gang i 20 år, at styrelsen videresender en fusionssag til EU-Kommissionen.

Handlen faldt på plads i august i fjor. Med over til Mastercard følger 270 Nets-ansatte.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Læs også:

Nets gør klar til massiv europæisk ekspansion: Store forandringer på vej i it-organisationen

Nets fyrer mere end 500 medarbejdere

Nets' milliardsalg til Mastercard kan føre til ændringer i omdiskuteret aktieprogram

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job