Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Den planlagte milliard-fusion af Nets og Mastercard er så stor, at den kan påvirke konkurrencesituationen i Europa, vurderer Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der nu overdrager sagen til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

Mastercards planlagte kæmpeopkøb af dele af Nets kan få afgørende indflydelse på konkurrencesituationen på betalings-området i Danmark og andre lande.

Sådan lyder vurderingen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der siden september har været i gang med at undersøge de mulige konsekvenser af opkøbet.

Konklusionen på de indledende undersøgelser er, at fusionen af Nets og Mastercard kan ‘påvirke markeder både i Danmark og i andre EU-lande samt samhandlen mellem landene,’ lyder det fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen sender nu sagen videre til EU-Kommissionen, der skal tage stilling til, om opkøbet af Nets' konto-til-kontobaserede tjenester kan godkendes.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen meddeler, at det er første gang i 20 år, at styrelsen videresender en fusionssag til EU-Kommissionen.

Handlen faldt på plads i august i fjor. Med over til Mastercard følger 270 Nets-ansatte.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Læs også:

Nets gør klar til massiv europæisk ekspansion: Store forandringer på vej i it-organisationen

Nets fyrer mere end 500 medarbejdere

Nets' milliardsalg til Mastercard kan føre til ændringer i omdiskuteret aktieprogram

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland