Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Den planlagte milliard-fusion af Nets og Mastercard er så stor, at den kan påvirke konkurrencesituationen i Europa, vurderer Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der nu overdrager sagen til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

Mastercards planlagte kæmpeopkøb af dele af Nets kan få afgørende indflydelse på konkurrencesituationen på betalings-området i Danmark og andre lande.

Sådan lyder vurderingen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der siden september har været i gang med at undersøge de mulige konsekvenser af opkøbet.

Konklusionen på de indledende undersøgelser er, at fusionen af Nets og Mastercard kan ‘påvirke markeder både i Danmark og i andre EU-lande samt samhandlen mellem landene,’ lyder det fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen sender nu sagen videre til EU-Kommissionen, der skal tage stilling til, om opkøbet af Nets' konto-til-kontobaserede tjenester kan godkendes.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen meddeler, at det er første gang i 20 år, at styrelsen videresender en fusionssag til EU-Kommissionen.

Handlen faldt på plads i august i fjor. Med over til Mastercard følger 270 Nets-ansatte.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Læs også:

Nets gør klar til massiv europæisk ekspansion: Store forandringer på vej i it-organisationen

Nets fyrer mere end 500 medarbejdere

Nets' milliardsalg til Mastercard kan føre til ændringer i omdiskuteret aktieprogram

Annonce

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S