EU advarer mod EU-landenes tracking-apps mod corona

EU-landene bør ikke satse på at udvikle hver deres tracking-app i bekæmpelsen mod corona-virussen, mener EU’s data-beskyttelsesmyndighed.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den europæiske tilsynsførende for data-beskyttelse hejser advarsels-flagene over for efterhånden mange lande, der har lanceret deres egne tracking-apps, som skal anvendes til at holde styr på, hvordan corona-virussen spreder sig.

Det gælder også Danmark, hvor Netcompany skal udvikle den danske trackingapp, som du kan læse mere om her: Danmark på vej med særlig corona-app - skal overvåge og registrere dine bevægelser.

Men det er ikke nogen god ide, lyder det fra EU’s såkaldte EDPS, tilsynsførende for databeskyttelse i EU [‘European Data Protection Supervisor,’ red], polakken Wojciech Wiewiórowski.

Han mener, at problemet alene kan løses ved istedet at satse på en enkelt EU-app.

“Vi vil ikke være i stand til at løse det alene med nationale værktøjer,” siger han til BBC.

De nationale tracking-apps er flere steder blevet kritiseret for at tracke følsomme lokationsdata for national-staterne.

Kritikere frygter blandt andet, at staterne ikke uden videre vil høre op med at tracke disse data, når krisen er overstået.

Wojciech Wiewiórowski siger ifølge BBC, at han mener, at tracking kan være et ‘nyttigt spor’ at bevæge sig ud af i bekæmpelsen af corona-virussen.

Han understreger dog, at man skal sikre, at alle de nationale apps, er midlertidige og ikke anvendes på længere sigt efter krisen samt at de har begrænset anvendelse alene rettet mod det strengt nødvendige.

Han peger også på, at de nationale apps kun må have begrænset adgang til data og at man skal være klar over nøjagtigt hvem, der har adgang til disse data.

Læs også:

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Prosa advarer mod misbrug af data fra ny app: "Der ligger mange interesser bag det her udover at forhindre spredning af den her virus"

Mobilselskabet 3 klar med oversigt: Sådan bevæger vores brugere sig rundt i Danmark lige nu

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S