EU advarer mod EU-landenes tracking-apps mod corona

EU-landene bør ikke satse på at udvikle hver deres tracking-app i bekæmpelsen mod corona-virussen, mener EU’s data-beskyttelsesmyndighed.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den europæiske tilsynsførende for data-beskyttelse hejser advarsels-flagene over for efterhånden mange lande, der har lanceret deres egne tracking-apps, som skal anvendes til at holde styr på, hvordan corona-virussen spreder sig.

Det gælder også Danmark, hvor Netcompany skal udvikle den danske trackingapp, som du kan læse mere om her: Danmark på vej med særlig corona-app - skal overvåge og registrere dine bevægelser.

Men det er ikke nogen god ide, lyder det fra EU’s såkaldte EDPS, tilsynsførende for databeskyttelse i EU [‘European Data Protection Supervisor,’ red], polakken Wojciech Wiewiórowski.

Han mener, at problemet alene kan løses ved istedet at satse på en enkelt EU-app.

“Vi vil ikke være i stand til at løse det alene med nationale værktøjer,” siger han til BBC.

De nationale tracking-apps er flere steder blevet kritiseret for at tracke følsomme lokationsdata for national-staterne.

Kritikere frygter blandt andet, at staterne ikke uden videre vil høre op med at tracke disse data, når krisen er overstået.

Wojciech Wiewiórowski siger ifølge BBC, at han mener, at tracking kan være et ‘nyttigt spor’ at bevæge sig ud af i bekæmpelsen af corona-virussen.

Han understreger dog, at man skal sikre, at alle de nationale apps, er midlertidige og ikke anvendes på længere sigt efter krisen samt at de har begrænset anvendelse alene rettet mod det strengt nødvendige.

Han peger også på, at de nationale apps kun må have begrænset adgang til data og at man skal være klar over nøjagtigt hvem, der har adgang til disse data.

Læs også:

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Prosa advarer mod misbrug af data fra ny app: "Der ligger mange interesser bag det her udover at forhindre spredning af den her virus"

Mobilselskabet 3 klar med oversigt: Sådan bevæger vores brugere sig rundt i Danmark lige nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job