Indiske Tata har ansat 24.000 medarbejdere på et enkelt år: Har nu flere medarbejdere end da IBM havde flest

Den indiske outsourcing-gigant Tata Consultancy Services har på et enkelt finansår hevet over 24.000 medarbejdere ind i folden. I alt har selskabet nu tæt på 450.000 medarbejdere. Det er mere end, hvad IBM havde på sit højeste tilbage i 2012.

Artikel top billede

Tata Consultancy Services (TCS) har på et enkelt år ansat over 24.000 medarbjedere, og i alt har den indiske outsourcing-gigant nu knap 450.000 medarbejdere globalt.

Det fremgår af TCS' netop udsendte globale regnskab for selskabets finansår 2020.

Helt præcist har TCS hævet antallet af medarbejdere fra 424.285 til 448.464 per 31. marts 2020.

Det er mere end, da The Big Blue, IBM, var størst. I 2012 havde IBM lidt over 434.000 medarbejdere, hvilket TCS altså nu har passeret.

I dag er IBM 'nede' på omkring 350.000 ansatte.

Har i gennemsnit ansat 29.000 om året i det seneste årti

Antallet af medarbejdere er over årene steget voldsomt hos TCS. Går vi tilbage til 2005 havde TCS ifølge Statista lidt over 45.000 medarbejdere.

Og ser vi på de seneste 10 år har TCS i gennemsnit ansat knap 29.000 medarbejdere om året. Det er en lidt anden målestok end i Danmark.

TCS ansætter i gennemsnit flere medarbejdere om året, end danske Vestas med lidt over 24.000 ansatte har i hele organisationen.

Ifølge TCS er der lige nu 144 forskellige nationaliteter blandt selskabets små 450.000 medarbejdere.

Af dem er 36,2 procent kvinder, skriver selskabet - det er lidt over 162.000.

Læs også: DSB indgår stor aftale med indiske Tata: Skal levere public cloud, netværk, sikkerhed og SAP S/4HANA

Omsætter for 150 milliarder kroner

Også når det kommer til omsætning, er det en noget anden størrelse end herhjemme.

Med en vækst på lidt over fem procent omsætter TCS i finansåret 2020 for omkring 150 milliarder kroner.

Den største vækst har TCS oplevet inden for life science og sundhed. Den sektor er vokset med 16,8 procent.

Derudover har TCS godt gang i det europæiske marked, der er vokst med knap 15 procent.

I år ender TCS med en bundlinje på omkring 31 milliarder kroner.

For nyeligt blev TCS kåret til den bedste danske og nordiske outsourcing-leverandør.

Det kan du læse mere om her:

Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør: Ny stor undersøgelse sender indisk leverandør til tops - og KMD til bunds

Få det store overblik over Nordens bedste outsourcing-leverandører: Sådan ser det nordiske marked ud lige nu

Derfor er indiske Tata bedste outsourcing-leverandør i Danmark og Norden: "Vi har været bedre til at høre de dårlige nyheder hurtigt"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S