Derfor er indiske Tata bedste outsourcing-leverandør i Danmark og Norden: "Vi har været bedre til at høre de dårlige nyheder hurtigt"

Interview: Det overrasker ikke TCS' danske landechef, at den indiske leverandør endnu en gang scorer højt på kundetilfredshed i Danmark og Norden. "Vi har basiselementerne på plads, så det overrasker ikke, at mange kunder er tilfredse med os," lyder det.

Artikel top billede

Ruchikar Dalela, landechef hos Tata Consultancy Services i Danmark. (Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor det ikke overrasker TCS' danske landechef, at TCS igen scorer højt i kundetilfredshed
  • Her er TCS' opskrift på høj kundetilfredshed
  • Hvad TCS har gjort for at øge kundetilfredsheden i Danmark
  • Tre hurtige spørgsmål til den danske landechef
1.286
6:30 min
Den indiske it-gigant, Tata Consultancy Services (TCS), blev forleden udråbt til den bedste outsourcing-leverandør i hele Norden og i Danmark målt på kundernes tilfredshed.

Det konkluderede den årlige it-outsourcing-rapport 'IT Sourcing Study Nordic 2020' fra rådgivningsfirmaet PA Consulting Group sammen og Whitelane.

[b]Det kan du læse mere om her: Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør: Ny stor undersøgelse sender indisk leverandør til tops - og KMD til bunds[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job