Danish Agro ramt af ransomware-angreb

Søndag er Danish Agro blevet udsat for et hackerangreb. Koncernen arbejder nu på at gendanne it-systemerne.

Artikel top billede

Danish Agro-koncernen, der er ejet af 9.000 danske landmænd, er søndag blevet ramt af et ransomware-angreb.

Det oplyser koncernen i en meddelelse.

"Danish Agro var i går (søndag, red.) målet for et ransomware-angreb, som påvirker dele af koncernens it-miljø. Vores produktion og levering af foder, planteværn, gødning og såsæd er ikke påvirket af hændelsen, men angrebet giver os nogle praktiske udfordringer i forhold til bestilling og levering. Vi beder derfor om, at du som kunde bestiller dine varer gennem vores Kundeportal i det omfang, det er muligt," lyder det i meddelelsen.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Arbejder på at gendanne it-systemer

Alle kunder opfordres derfor til at kontakte virksomheden via telefon eller email, mens der arbejedes på at gendanne it-systemerne.

"Vi håber, at du vil have forståelse for, at ting kan komme til at tage lidt længere tid. Vi arbejder på højtryk med teknikere og erfarne eksterne it-specialister på at gendanne it-systemerne. I mellemtiden vil vi på bedst mulig vis fortsætte med at servicere alle vores kunder," lyder det.

Over for mediet AgriWatch ønsker Søren Møgelvang, kommunikationsdirektør i Danish Agro, ikke at svare på, hvorvidt selskabet er blevet bedt om at betale en løsesum af hackerne?

Er det en løsesum, som I vil betale?

"Det har jeg ingen kommentar til. Det er nogle, der forstyrrer driften for at få noget ud af det. Vi er i tæt kontakt med myndighederne omkring håndteringen af den her sag. Det er det, som vi har fokus på nu, og så har jeg ikke flere kommentarer til det," siger Søren Møgelvand.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration