Danish Agro ramt af ransomware-angreb

Søndag er Danish Agro blevet udsat for et hackerangreb. Koncernen arbejder nu på at gendanne it-systemerne.

Artikel top billede

Danish Agro-koncernen, der er ejet af 9.000 danske landmænd, er søndag blevet ramt af et ransomware-angreb.

Det oplyser koncernen i en meddelelse.

"Danish Agro var i går (søndag, red.) målet for et ransomware-angreb, som påvirker dele af koncernens it-miljø. Vores produktion og levering af foder, planteværn, gødning og såsæd er ikke påvirket af hændelsen, men angrebet giver os nogle praktiske udfordringer i forhold til bestilling og levering. Vi beder derfor om, at du som kunde bestiller dine varer gennem vores Kundeportal i det omfang, det er muligt," lyder det i meddelelsen.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Arbejder på at gendanne it-systemer

Alle kunder opfordres derfor til at kontakte virksomheden via telefon eller email, mens der arbejedes på at gendanne it-systemerne.

"Vi håber, at du vil have forståelse for, at ting kan komme til at tage lidt længere tid. Vi arbejder på højtryk med teknikere og erfarne eksterne it-specialister på at gendanne it-systemerne. I mellemtiden vil vi på bedst mulig vis fortsætte med at servicere alle vores kunder," lyder det.

Over for mediet AgriWatch ønsker Søren Møgelvang, kommunikationsdirektør i Danish Agro, ikke at svare på, hvorvidt selskabet er blevet bedt om at betale en løsesum af hackerne?

Er det en løsesum, som I vil betale?

"Det har jeg ingen kommentar til. Det er nogle, der forstyrrer driften for at få noget ud af det. Vi er i tæt kontakt med myndighederne omkring håndteringen af den her sag. Det er det, som vi har fokus på nu, og så har jeg ikke flere kommentarer til det," siger Søren Møgelvand.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S