Danish Agro ramt af ransomware-angreb

Søndag er Danish Agro blevet udsat for et hackerangreb. Koncernen arbejder nu på at gendanne it-systemerne.

Artikel top billede

Danish Agro-koncernen, der er ejet af 9.000 danske landmænd, er søndag blevet ramt af et ransomware-angreb.

Det oplyser koncernen i en meddelelse.

"Danish Agro var i går (søndag, red.) målet for et ransomware-angreb, som påvirker dele af koncernens it-miljø. Vores produktion og levering af foder, planteværn, gødning og såsæd er ikke påvirket af hændelsen, men angrebet giver os nogle praktiske udfordringer i forhold til bestilling og levering. Vi beder derfor om, at du som kunde bestiller dine varer gennem vores Kundeportal i det omfang, det er muligt," lyder det i meddelelsen.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Arbejder på at gendanne it-systemer

Alle kunder opfordres derfor til at kontakte virksomheden via telefon eller email, mens der arbejedes på at gendanne it-systemerne.

"Vi håber, at du vil have forståelse for, at ting kan komme til at tage lidt længere tid. Vi arbejder på højtryk med teknikere og erfarne eksterne it-specialister på at gendanne it-systemerne. I mellemtiden vil vi på bedst mulig vis fortsætte med at servicere alle vores kunder," lyder det.

Over for mediet AgriWatch ønsker Søren Møgelvang, kommunikationsdirektør i Danish Agro, ikke at svare på, hvorvidt selskabet er blevet bedt om at betale en løsesum af hackerne?

Er det en løsesum, som I vil betale?

"Det har jeg ingen kommentar til. Det er nogle, der forstyrrer driften for at få noget ud af det. Vi er i tæt kontakt med myndighederne omkring håndteringen af den her sag. Det er det, som vi har fokus på nu, og så har jeg ikke flere kommentarer til det," siger Søren Møgelvand.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks